Studny vysychají v řadě obcí. „Od konce března nám začala studna vysychat. Když jsem chtěl zalít zahradu, v polovině mi voda došla. Bez vody nám zedníci ani nemohli namíchat maltu. Párkrát jsme se napojili k sousedům, ale to nejde donekonečna,“ uvedl devětadvacetiletý muž, který ve Střechovicích dokončuje rekonstrukci rodinného domku. „Museli jsme si pozvat instalatéra, který nám udělal přípojku na obecní vodu,“ řekl Nedostatek vody ve studních pociťují také obyvatelé Prostějova. „Vlastní studnu máme už přes čtyřicet let. Přestože jsme napojeni na vodovod, nikdy jsme jej nepoužívali. Teď nám studna kvůli suchu a teplu začala vysychat stejně jako sousedům. Ti teď rychle shání někoho, kdo by jim udělal přípojku. Obvolali několik firem, ale všude mají plné ruce práce. Za celou tu dobu, co studnu máme, něco podobného nepamatuji,“ prohlásila Františka Lakomá z Prostějova.

„Lidé z Prostějova a okolí si teď narychlo nechávají prohlubovat studny. Máme tolik zakázek, že jsme museli udělat pořadník. Voda zkrátka vysychá a je to znát,“ řekl prostějovský živnostník, který si nepřál být jmenován.

Pokles hladiny ve studních je patrný. „Studny hluboké tři až čtyři metry už někde mají problémy s nedostatkem vody. Ta je naštěstí v hlubších vrstvách, kam prohlubujeme vrty," řekl studnař Miloš Drbal.