Originální nápad se zrodil v hlavě mladé studentky. "Zadání projektu byla libovolná instalace do veřejného prostoru. Nápadů jsem měla více, ale nakonec padla má volba na zastávku v Čuníně," sdělila Deníku osmnáctiletá Ema Crhonková, která studuje Střední školu uměleckomanažerskou v Brně.

Pozitivní reakce na sociálních sítích

"Velmi mile mě všechny pochvalné komentáře a reakce potěšily. Sama jsem byla překvapená, jak lidi vyzdobená zastávka potěšila," komentuje nadaná čunínská rodačka.

Projekt povolila i Správa železnic

"Původně jsem ani žádat o povolení nechtěla. Po poradě s rodiči jsem však raději Správu železnic kontaktovala a oficiální svolení jsme dostala," prozradila Crhonková.

Železniční zastávka v Čuníně, na trati z Prostějova do Chornice, se proměnila v obývací pokoj. Foto: Ema Crhonková, se svolenímZdroj: Deník/VLP ExternistaObývák na zastávce přežil víkend bez úhony. "Samozřejmě, že jsem měla obavy z vandalství. Naštěstí se ukázalo, že jsou lidé ohleduplní. Bohužel si ale myslím, že časem by k něčemu došlo," vyjádřila své obavy čerstvě plnoletá slečna.

Nedávno kompletně zrekonstruovaná zastávka se tak po dvou dnech vrátila opět ke svému původnímu všednímu zjevu. Jestli se někdy v budoucnu opět promění, se uvidí.

Mladé fotbalistky 1.SK Prostějov nafotily odvážný kalendář pro rok 2024. Foto: Josef Popelka
Odvaha na fotkách se vyplatila. Dětská onkologie získala 50 tisíc

"Přemýšlím o tom, ale protože studuji v Brně a do Čunína se vracím jen na víkendy, neměla bych pravidelný dozor. Zastávka je sice spravená, ale připadá mi taková šedá, prázdná," uzavírá Ema Crhonková.

VLAKOVÁ ZASTÁVKA ČUNÍN

Železniční zastávka v Čuníně, na trati Prostějov - Chornice.Železniční zastávka v Čuníně, na trati Prostějov - Chornice.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Železniční zastávka Čunín, byla zřízena v roce 1919. Stalo se tak 30 let po zprovoznění Moravské západní dráhy. V roce 1928 byla postavena velká dřevěná čekárna. Ta prošla rekonstrukcí v roce 2021, kdy na jejích základech vyrostla nová dřevěná čekárna.
Čunín je od roku 1986 místní částí města Konice. Leží v nadmořské výšce 369 metrů a zastávka je na 21.5 kilometru železniční trati někdejší Moravské západní dráhy

Zdroj: Zdeněk Šmída