Společně s Tomášem usedly do lavic pražské poslanecké sněmovny další dvě stovky inteligentních mladých lidí. Konalo se zde celostátní kolo Logické olympiády.

„Kromě testů jsme soutěžili také v pohotovosti. Na panelu běželo nějaké zadání a kdo věděl první odpověď, přihlásil se pomocí hlasovacího zařízení. Takže to bylo o to těžší, že nešlo jen o správné řešení, ale také o rychlost,“ líčil své zážitky Tomáš Pola.

Prostějovský gymnazista nakonec obsadil ve své kategorii dvanáctou příčku.

Tomáš Pola

Prostějov reprezentoval také Ondřej Kučera z 5.A Základní školy Jana Železného.

„Ten se v kategorii žáků prvního stupně umístil na třiadvacátém místě, a to je velice dobrý výsledek,“ komentoval Ondrovy výsledky Tomáš Blumenstein, předseda české organizace Mensa, která sdružuje lidi s IQ nad 130.

Mensa Logickou olympiádu pořádá a Tomáš Blumenstein je jejím hlavním moderátorem.

„Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je tímto svým pojetím unikátní soutěží,“ vysvětlil Blumenstein.

Letos se zúčastnilo logické olympiády téměř osm tisíc dětí ze základních a středních škol. Už tedy sám postup do finále je podle něj obrovským úspěchem. V každé ze tří kategorií se do něj totiž probojovalo jen pětašedesát nejlepších.

„Byla to hlavně velká zkušenost. Olympiády jsem se letos zúčastnil poprvé, takže to pro mě byl úplně nový zážitek,“ uzavřel Tomáš Pola. Kromě jiných cen pro finalisty si odvážel z Prahy také poukaz na bezplatný IQ test od Mensy.