Projekt dává možnost se zapojit také mladším studentům. Volit tak mohou i patnáctiletí, tedy lidé, kteří si na své první odevzdávání hlasu jinak musí ještě počkat. „Projekt jsme měli už jednou. Jde o to, aby si studenti vyzkoušeli, jak to probíhá," prozradila ředitelka Obchodní akademie Eva Lošťáková.

Druhou z prostějovských škol, kde mohou během úterka a středy studenti hlasovat, pak je Trivis.

„Studentské volby jsou přínosné v tom, že si mládež vyzkouší, co všechno volby obnáší. Diskuze k volbám už u nás začala probíhat, k projektu pak máme i metodickou příručku. A o volebních systémech se pak bavíme i v dějinách," prozradila koordinátorka voleb a učitelka Blanka Novotná. Na obou školách by se studentské volby mohly týkat více než tří set studentů.

Naopak jinde od studentských voleb upustili. „Zřejmě nyní není nikdo, kdo by je zorganizoval. Smysl ale mají. Nemají třeba sice vypovídací hodnotu, spíš je to o zjišťování informací. A třeba toto klání studenty přiměje, aby i k normálním volbám později chodili," vyjádřil se ředitel Cyrilometodějského gymnázia Pavel Polcr.

Mladý aktivista projekt vítá

Jedním z aktivních účastníků voleb bude podle svých slov také Jakub Čech. Ten je ve svých patnácti letech známým aktivistou, který se dlouhodobě zajímá nejen o komunální politiku. Možnost volit, i když nanečisto, bude mít letos na obchodní akademii poprvé.

„Studentské volby považuji za jednoznačně pozitivní věc, protože učí mladé volebnímu návyku a společnosti přináší zajímavou zprávu o generaci budoucích voličů," vyjádřil se k projektu. Jeho ředitel Karel Strachota pak právě o generaci budoucích voličů hovoří. Třeba v souvislosti rozdílných výsledků voleb a studentského hlasování.

„Rozdílnost se netýká jen prvních takových voleb, kterými byly ty parlamentní před šesti lety. Jedná se podle mě o důsledek toho, jak se strany obracejí na mladé lidi. Na ně prostě billboardy pánů v sakách nefungují. Druhým důvodem pak může být frustrace," řekl Karel Strachota.

Poukázal tak na výsledky předešlých voleb v podání náctiletých studentů. V nich výrazně získaly například strany TOP 09 a Piráti. Propadla naopak levice. Více hlasů než její lídr, ČSSD, v posledních volbách získala jak Dělnická strana sociální spravedlnosti, tak Romská demokratická strana.

Deník také oslovil s žádosti o názor na studentské volby primátorku Alenu Raškovou. Ta připustila, že je pro ni zpráva o studentských volbách novinkou. „Zajímal by mě ale výsledek," uvedla. Smysl podle ní by studentské volby mít mohly.

Na druhou stranu však vyjádřila pochybnost k zájmu o ně. „Popravdě si nejsem vůbec jistá, jestli se vůbec studenti o politiku zajímají. Dosud jsem měla takovou zkušenost, že až na výjimky tomu tak není," dodala.