„Kde budou plesy a věnečky? V divadle, nebo snad ve sportovní hale?“ ptali se nespokojeně studenti, kteří ve středu odpoledne zaplnily velký sál kulturního centra. Měli tu školní akci. Mladí zdůrazňují, že Prostějov další obchodní centrum narozdíl od velkého sálu nepotřebuje.

Budovu Kaska se sálem, kam se vejde až 1200 lidí, kolaudovali v roce 1991. Za padesát milionů korun ji nechali postavit odboráři. Nemovitost od nich město podle slov jednatele firmy Společenský dům Romana Vejmoly koupilo v roce 2006. Zaplatilo za ni údajně 14,5 milionu korun.

Loni budovu zastupitelé za stejnou cenu nabídli k odkupu olomoucké společnosti Manthellan. Ta dle mínění odborné komise, radních i zbytku městského sboru navrhla v roce 2008 vůbec nejlepší řešení lokality Společenského domu a jeho okolí. Investor nabízí stavbu obchodní galerie v hodnotě miliardy korun.

Co se řeší ve smlouvách?

Manthellan se smluvně zavázal, že do konce roku poskytne radnici spolupráci v konzultacích při zpracování architektonické studie zvažované stavby nového Kulturního centra.

„Do jednoho měsíce po odsouhlasení této studie oběma stranami, nejpozději do konce roku, je město oprávněno investorovi oznámit, že mu neprodá pozemky v rozsahu pod půdorysem Kulturního centra nebo bezprostředně s Kulturním centrem související,“ zní část textu ve smlouvě o smlouvách budoucích uzavřené mezi Prostějovem a Manthellanem.

Jako místo, kde může takové centrum stát, zastupitelé jednomyslně odsouhlasili plochu tržnice za kostelem Povýšení svatého Kříže a blízkého okolí.

Smlouva určuje, že nová tržnice musí mít nejméně 1000 metrů čtverečních a stát v katastru města. Zároveň nevylučuje, že trh zůstane tam, kde je. Manthellan má pro její potřeby zajistit asfalt, zámkovou dlažba nebo jiné cenově srovnatelné materiály.

Dlouhé jednání

„Záležitosti Společenského domu a okolí jsme diskutovali na klubu. Vím, že se jimi zabývala i rada města na svém úterním zasedání,“ uvedla v úterý Božena Sekaninová, senátorka a zastupitelka za ČSSD. Předpokládala, že když zasedání rady začalo ve 13 hodin, musí být v podvečer k dispozici i určité výsledky.

„Záležitosti Společenského domu má na starosti místostarosta Fišer,“ odkázala Sekaninová.

Zdeněk Fišer (ČSSD) zvedl o půl šesté redaktorům Prostějovského deníku telefon. Sdělil, že radní dál jednají. „Skončíme asi o půl deváté večer,“ konstatoval krátce a rozloučil se.

Božena Sekaninová tvrdí, že ve vztahu k plánům na demolici Kaska není nic definitivně rozhodnuto. „Je to živé,“ prohlásila Sekaninová s tím, že zastupitelé nyní posuzují, kolik velkých akcí se ročně ve Společenském domě odehraje.

Na dotaz, proč město opravuje zámek pro potřeby základní umělecké školy, když by mohly dramatické obory fungovat v Kasku, senátorka odpovídá, že je to záležitost diskuse mezi jednatelem Společenského domu Romanem Vejmolou a místostarostkou Alenou Raškovou (ČSSD), která má na starosti městkou kulturu.

Reakce bude

Má investor obavy, že město vycouvá z demolice budovy? Je Manthellan schopen svůj záměr realizovat bez využití plochy Společenského domu? Jak pokročila jednání o využití plochy Společenského domu a okolí? Co plánuje s tržnicí? Má zpracované podklady pro posouzení vlivů na životní prostředí EIA? Kdy představí svůj kompletní projekt Prostějovanům? Co říká hlasům, že další obchodní centrum město nepotřebuje? S těmito dotazy se redaktor Deníku obrátil v úterý po osmnácté hodině na mluvčího Manthellanu Juraje Aláče.

„Bohužel nejsme schopni do vaší uzávěrky odpovědět. Reakci na dotazy zpracujeme ve středu,“ vyjádřil se Aláč. (rh)