V Olomouckém kraji předpovídají meteorologové na první pracovní den příštího týdne sněhové přeháňky v nejvyšších partiích Jeseníků. Pro horaly nic nevídaného. Na Pradědu pamatují chumelenici v červenci. Tehdy spadlo 20 centimetrů sněhu, po kterém druhý den nebylo památky.

S nástupem kalendářního podzimu podle meteorologů přijde výrazná studená fronta.

V sobotu bude v Olomouckém kraji maximálně 18 stupňů Celsia a na horách 9 až 13.

Podobně bude v neděli a následovat bude další ochlazení.

Příčinou bude původem arktický vzduch na týlu prohlubující se tlakové níže nad kontinentální Evropou.

V pondělí bude na většině Olomouckého kraje déšť, ojediněle bouřky. Během dne čekáme přechod k proměnlivé oblačnosti a postupně jen ojediněle přeháňky, na hřebenech hor i sněhové. Nejnižší noční teploty 13 až 9, nejvyšší denní teploty 11 až 15 stupňů Celsia, během dne ochlazování,“ informoval Roman Volný, vedoucí regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ Ostrava.

Na Pradědu sníh i v červenci

Ve vrcholových partiích Hrubého Jeseníku by nebyly sněhové vločky v září ničím nevídaným.

„Chlapi, co dělají na vysílači, pamatují, že zhruba před 20 lety poslední týden v červenci napadlo snad 20 centimetrů sněhu. Do druhého dne nevydržel,“ usmál se Tomáš Hrazdil, provozovatel hotelu na nejvyšší hoře Moravy a Slezska.

Pokud v pondělí nasněží, sníh vydrží jen krátce.

„Půda není promrzlá. Muselo by se hodně ochladit a ochlazení by muselo trvat aspoň týden, aby se sníh udržel a hned neroztál,“ dodal Hrazdil.

Maximální teploty mezi 10 až 15 stupni by se podle předpovědi mohly udržet i v úterý a pravděpodobně i ve středu.