„Strom života se dělí na podprogramy. Malý grant je určený pouze pro výsadbu stromů a žadatelé mohou získat maximálně 20 tisíc korun,“ uvedla Mirka Drobilková z Nadace partnerství.

„Místo pod stromy vyžaduje úpravu větších ploch. Až 200 tisíc korun lze tedy využít na setkání lidí, kteří by se měli vyjádřit k tomu, jak má prostor vypadat včetně výsadby, posezení a herních prvků pro děti,“ řekla s tím, že peníze na rozšíření zeleně v obcích věnovala nadaci firma Skanska.
Zájem veřejnosti převyšuje možnosti Nadace partnerství. V loňském roce o Malý grant požádalo přes dvě stovky subjektů, nadace ale mohla uspokojit jen zhruba třetinu. I tak rozdělila 4, 4 milionu korun.

„Takovou příležitost určitě využijeme,“ uvítala možnost získání peněz předsedkyně prostějovského Okrašlovacího spolku Milada Sokolová.
Spolek v říjnu loňského roku vysadil v den výročí založení československého státu tři lípy.

„Žádat budeme o peníze z Malého grantu, protože na jaře chceme v sázení pokračovat,“ dodala Sokolová s poznámkou, že o vhodném místě i druzích stromů se členové spolku poradí s odborníkem.

„Město Prostějov, konkrétně odbor životního prostředí, se zatím o finance z programu Strom života ucházet nebude. Aktuálně bude čerpat dotaci na projekt regenerace Kolářových sadů, další konkrétní projekt zatím zpracován není,“ tlumočila současné stanovisko prostějovské radnice její mluvčí Jana Gáborová.
První kolo uzávěrek žádostí o granty pro jarní výsadbu končí už 18. ledna, druhé v srpnu.