To si také vždycky vzpomenu na tu paní od kolegy z práce, která mě kdysi prosila, abych šel u nás do volební komise za zelené a já svolil. Zřejmě jim to tehdy dopomohlo k jejich jedinému angažmá v parlamentu. O té doby se zelení několikrát rozštěpili a zase spojili, sympatická paní odešla do důchodu, ale pozvánky chodí pořád. Alespoň mám možnost účastnit se demokracie v jejím nejvlastnějším projevu.

V době, kdy jsou volby pro každého normálního člověka ještě v mlhách, scházejí se volební komisaři na první schůzce. Vyslechnou si poučení podle zákona a zbytek schůzky vypadá jako v dobročinné loterii. Losuje se, kdo bude předsedou a místopředsedou. Předsednický titul padl tentokrát na mě. Proto jsem se pro vás rozhodl poznamenat všechny důležité momenty voleb.

2. ledna

10:30 – Informativní schůzka předsedů a zapisovatelů komisí z celého okresu v prostějovské hasičárně. Po předlouhých projevech statistiků a zástupců státní volební komise, ve kterých se dovídáme vesměs věci obsažené v zákoně nebo v úředních pokynech. Pak následuje neméně dlouhé instruktážní video. To je sice každé volby skoro stejné, ale pokaždé jiné. Zajímalo by mě, kdo to pro to ministerstvo točí a za kolik.

12:00 – Krátký pohled na hodinky. Ani demokracie sama není tak zajímavá, abych kvůli ní trávil někde zbytečně dvě hodiny destilované nudy. Ostatně musím ještě do práce. Jediné, co jsem se zatím dozvěděl byla telefonní čísla kam volat v případě potíží. To se dalo účastníkům školení sdělit krátkým emailem. Odcházím.

Den D, 11. ledna

12:04 – Jedu autem a napadá mě: Nepamatuju si to špatně? Neotvírá se místnost už v jednu? Tím pádem by byl sraz v půl jedné. Je to něco přes dvacet kilometrů, je náledí, ale dalo by se to stihnout. Co vlastně říká zákon pro případ, kdyby předseda komise zemřel před začátkem konání voleb? No, raději neriskovat.

12:38 – Brzdím před obecním úřadem a dozvídám se, že sraz je skutečně až o půl druhé. Stihnu ještě doma oběd.

13:31 – Vcházím do volební místnosti. Uvnitř je jen zapisovatelka a strašná zima. Ráno sice někdo zatopil v kamnech, ale zapomněl zavřít okno. Komise se schází a zůstává v zimním oblečení.

13:44 – Starosta předává volební místnost. Po krátkém zápase s klíči a zámky jsou urny zamčeny a zapečetěny a voliči mohou přijít. Komise stále neodkládá kabáty.

14:02 – Přišli první dva voliči

14:03 – 14:36 Přichází dalších asi sto voličů, tužky šustí po volebních seznamech a zvuk razítkování úředních obálek zní jako když jede vlak.

14:37 – Výměna u seznamů

14:38 – 17:00 – Přichází další stovky voličů. Zájem o volbu prezidenta neutuchá. Přibližně kolem patnácté hodiny přichází první káva a sušenky.

17:00 – 17:44 – Proud voličů slábne, ale neustává. Dvě členky komise stále neodkládají bundy.

17:45 – Návštěva Policie České republiky. Po zjištění, že se ve volební místnosti nikdo nepere, spokojeně odjíždí.

17:50 – Každý ze členů komise dostává dva chlebíčky. Letos nám ministerstvo opravdu přeje. Zvýšilo denní stravné ze čtyřiašedesáti na šestašedesát korun.

18:00 – 21:59 – Voliči chodí jen občas, před desátou se komise připravuje k uzavření volební místnosti. Poslední členka komise odložila zimní oblečení.

22:00 – 22:15 – Úklid, pečetění, zamykání, členové komise se rozcházejí a těší se na další den plný vzrušujících událostí. 

SOUVISEJÍCÍ: Kdo se stane hlavou státu? Prezidentské volby jsou i na Prostějovsku v plném proudu