Řidič i spolujezdec byli relativně v pořádku.Třetí spolucestující na zadním sedadle ale zůstal zaklíněný a upadl do bezvědomí. Nebýt projíždějícího hasiče, dělník z modrého auta by dnes nejspíš nežil. Za svůj čin si prostějovský hasič v úterý 15. dubna vysloužil stříbrnou příčku v anketě Hasič roku 2013.

„Pamatuji si na ten den moc dobře. Byli jsme na dovolené, a zrovna jsme přejížděli z místa na místo. Projížděli jsme zatáčkami a celou dobu přede mnou jelo auto, uběhly tak dvě zatáčky a uviděli jsme auto ve stromě," popsal události z 12. července loňského roku Petr Horáček. Čas na přemýšlení neměl, svou roli zde sehrávaly vteřiny.

Nehoda u Malé Morávky, při které pomohl Petr Horáček zachránit lidský život

Nehoda u Malé Morávky, při které pomohl Petr Horáček zachránit lidský život. Foto: HZSOL

„V tu chvíli nebylo moc času na přemýšlení. Vyběhl jsem z auta. Ze zkušenosti vím, že se takové nehody neobejdou bez zranění a běžel jsem hned na pomoc. Při tom mi hodně pomohly zkušenosti z práce. Řidič, který byl relativně v pořádku, nevěděl co dělat, spolujezdec měl něco s nohou. Vzadu seděl jeho spolucestující, měl hlavu od krve a byl v bezvědomí. Navíc nešel vytáhnout ven z auta," vzpomíná hasič, který si v úterý zajel převzít do Prahy ocenění a vrátil se o půl jedenácté večer opět do služby.

Ruce od krve a masáž

„V tu chvíli jsem věděl, že mu musím pomoct, měl jsem ruce od krve. Jsem na tyto věci zvyklý z práce, ale kolem mě nebyla žádná podpora kolegů. Muže se nám podařilo ve čtyřech lidech vytáhnout ven z vozu. Začal jsem okamžitě s masáží."

Právě okamžitá resuscitace muže zachránila. „Doktor nám vždy říká, že když se při masáži zlomí žebro, nevadí to, hlavní je zachránit život. Naštěstí jel i kolem pán na kole, který také něco věděl o první pomoci a během masáže mě vystřídal," říká Petr Horáček s tím, že bylo nejdůležitější nepřestat a pozorovat, jestli dotyčný začíná dýchat. Muž se nakonec snažil sám nadechnout ještě před příjezdem hasičů a příletem helikoptéry zdravotnické záchranné služby.

„Na vše jsou zdravotní školení, kdybych to nevěděl, co se má v takové situaci dělat, muž by neměl moc času. Myslím si, že by se měla první pomoc více rozšiřovat mezi veřejnost a měli by jí minimálně zvládnout všichni řidiči. Takové nehody se stávají často. Já jsem naštěstí měl zkušenosti z práce," říká hasič, pro kterého je záchrana lidského života každodenním chlebem.

Za jeho čin je mu vděčná i rodina zachráněného.

„Kontaktovala mě manželka tohoto pána. Nyní jen vím, že je pán doma, má trvalé následky a trpěl dočasnou ztrátou paměti," uzavřel sedmatřicetiletý hasič, jehož rodina je s jeho hrdinským výkonem spokojená.

Rada od hrdiny

A jak by měli všichni lidé, kteří se dostanou do podobné situace postupovat?

„Osobu uložíme na pevnou podložku. Mezi bradavkami dáme ruce v pěst a začneme rychlým tempem stlačovat hrudník do hloubky pět až sedm centimetrů. Není vždy podmínkou, že se zlomí žebra, ale může se to stát, v daném okamžiku je ale nejdůležitější, aby dotyčný začal dýchat. Jakmile vidíme, že se osoba, která by měla mít po celou dobu masáže mírně zakloněnou hlavu, snaží nadechnout, dáme ji do stabilizované polohy, tedy na bok, tak aby byla zajištěna průchodnost dýchacích cest a uvolníme ústa od případných zvratků," nastínil stříbrný Hasič roku 2013 Petr Horáček. (mag)

Ocenění hasiči

Umístění hasičů z Olomouckého kraje v anketě Hasič roku od doby jejího vzniku, v roce 2010:

2009 – Miroslav Karlec (v té době velitel požární stanice Olomouc) – 2. místo v kategorii Velitel/vedou­cí roku

2010 – Jan Pastucha (ředitel Územního odboru Jeseník) – 2. místo v kategorii Hasič roku (záchrana tonoucího třicetiletého muže topícího se pod jezem v řece Bělá)

2013 – Petr Horáček (vrchní asistent/hasič technik na požární stanici v Prostějově) – 2. místo v kategorii Hasič roku (vyproštění a záchrana zraněného muže, který byl v bezvědomí)

Kromě ocenění Hasič roku se v Praze soutěžilo i v dalších kategoriích, a to zásah roku, kolektiv Hasičského záchranného sboru ČR, projekt roku, velitel/vedoucí roku, občanský zaměstnanec roku a galerie osobností.