U obce už se nachází kamenolom a lidé se bojí zvýšení dopravy, prašnosti a hluku, který by neustal ani o víkendu.

„Desítky let tu funguje kamenolom, takže na občasný hluk a prašnost jsme zvyklí. Ale odpoledne a o víkendech je tady klid. Střelnice by nám to narušila,“ stěžuje si Radomil Holík, člen iniciativy Kobeřice proti střelnici.

Místní nikdo o výstavbě střelnice neinformoval.

„Při obchůzce honiteb jsem zahlédl muže, co kácí stromy. Ten mi sdělil, že tu bude střelnice,“ vypráví Holík.

Bývalý starosta obce Karel Svoboda občany s těmito záměry neobeznámil. Na loňském zasedání zastupitelstva podpořil investora.

„Střelnice by byla úplně bez problému. Ani byste neslyšeli, že se tam střílí,“ uklidňoval tehdy veřejnost starosta.

Kobeřičtí se však nehodlají vzdát. Nápomocná jim je i současná starostka obce Zuzana Weinlichová, která je ve funkci od listopadu.

„Obec má jasné stanovisko. Loni bylo zastupitelstvo proti a my to nehodláme rušit. Na nás je nyní zkontrolovat náhradní výsadbu,“ říká starostka Weinlichová.

Nová kontejnerová kuchyně v plumlovském kempu Žralok
Žralok má novou kuchyni za milion. A chystá i další investice
Javorová alej jako spojnice mezi sídlištěm a Hloučelou
Lidé se nevzdávají. Snaha o záchranu javorů u Hloučely pokračuje

Chci postavit malou střelnici pro pár lidí

Sám Tomáš Fiala, který je policistou, s médii nekomunikuje. Loni na zasedání zastupitelstva se vyjádřil následovně: „Aktuálně se jedná pouze o terénní úpravy. Do budoucna mám vizi postavit tam malou klubovou střelnici pro pár lidí. Veškeré práce, které probíhají, jsou v souladu se zákonem.“

Policista si myslí, že zařízení bude pro obec přínosné. V areálu by se mohly konat kulturní akce a zřídil by se střelecký oddíl pro děti.

Aktivistům se ale záměr nezamlouvá.

„Jako myslivec zbraně používám. Pokud se nejedná o venkovní sportoviště, je to v pořádku. Ale nelíbí se mi nelegální postup pana Fialy,“ konstatoval Holík.

Kauza byla několikrát probírána v médiích.

Místo u říčky Hané nedaleko Němčic nad Hanou, kde byla nalezena mrtvola
Na podzim našli u říčky Hané utopence. Teď už se ví, kdo to byl

Správní úvaha stavebního úřadu má trhliny

Rozhořčené občany kontaktoval zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. A postavil se na jejich stranu.

„Na základě provedeného šetření mám za to, že stavební úřad dosud neprovedl procesní úkony s cílem osvětlit, za jakým účelem stavebník zemní práce provedl. Správní úvaha stavebního úřadu má podstatné trhliny,“ konstatoval.

Vedoucí stavebního úřadu Jan Košťál to ovšem vidí jinak.

„Stavební úřad provedl na sledovaném pozemku opakovaně kontrolní prohlídku a provedené zemní práce posoudil v souladu se stavebním zákonem. Zástupce veřejného ochránce práv nesdělil na tyto práce žádný právní názor a věnoval se pouze postupu úřadu. Stavební úřad bere jeho vyjádření na vědomí,“ vyjádřil se na konci ledna pro server iDnes.cz. Dle jeho názoru byly valy vytvořeny investorem za účelem rekreace.

„Naprostá většina občanů Kobeřic je pevně rozhodnuta dále všemi možnými prostředky právního státu ČR bojovat až do konce proti vašemu nefér a v tajnosti započatému projektu,“ veřejně prohlašují občané v otevřeném dopise Tomáši Fialovi.

Rozhledna Kopaninka v Repechách
Kopaninka soutěží o rozhlednu roku. I vy ji můžete podpořit
Plumlovská přehrada - pláž U vrbiček
Kdo s koho? Na přehradě se schyluje k „boji o pláž“