„Já ty holuby střílím,“ potvrdil muž. Vysvětlil, proč to dělá.

„Přes odchytové klece, které město proti holubům používá, jsou jich zde stále spousty. Svými hnízdy ucpávají okapy, kálejí na terasy, ničí omítky a střechy,“ popsal.

Používá i bodliny na parapetech

Sám proti hejnům bojuje speciálními bodlinami na parapetech, které jim brání usedat, likviduje jejich hnízda a snesená vajíčka.

„Nestačí to, tak sem tak nějakého z nich zastřelím. Ptáci se pak domu vyhýbají,“ řekl.

Podle něj však o život nepřichází jeho rukou žádná kvanta ptáků. Klikněte pro zvětšení

Střelím jich zhruba pět za měsíc

„Střelím jich zhruba pět za měsíc,“ přiznal muž.

Tvrdí, že občas trefí a holuba zabije, někdy jej jen poraní.

Šéf galerie smívá holubí krev

„Ať už jsou ptáci mrtví nebo těžce zranění, vždy padají na střechy, do okapů a často až na náš dvůr. Musíme pak smívat jejich krev a exkrementy, k poraněným ptákům pak voláme strážníky,“ popsal Jan Matt Hájek, majitel soukromé galerie sídlící na náměstí.

Hájek tvrdí, že u nich strážníci kvůli střelbě do holubů byli, a že vědí, kdo je zabíjí. Ředitel obecní policie Jan Nagy však jeho slova nepotvrdil.

„Jediné oznámení, že se u domu na náměstí T.G. Masaryka nachází zraněný holub, jsme přijali třináctého června Hlídka tam vyrazila, opeřence ale nenašla. Žádný tam v dobu jejich příjezdu nebyl,“ prohlásil po nahlédnutí do hlášení.

Nikdo nesmí bezdůvodně zabít zvíře

Pokud někdo střílí do holubů, mohl by se dostat do rozporu se zákonem. To potvrdil i Zdeněk Vermouzek, vedoucí Ornitologické stanice v Přerově.

„Nikdo nesmí bezdůvodně zabít zvíře. Pachatel zastřelením holuba porušuje zákon na ochranu zvířat a dopouští se trestného činu týrání,“ sdělil.

Střelc navíc nesmí zbraň používat ve městě.

„Město je nehonební pozemek a holub není lovná zvěř,“ upozornil Jiří Procházka, jednatel Okresního mysliveckého spolku Prostějov.

Vybavil si však doby, kdy pověření lidé holubi na střechách stříleli. On sám byl jedním z nich.

„Měli jsme na to speciální povoleKlikněte pro zvětšeníní. Lidé si však i tehdy stěžovali na mrtvá těla, která občas někam zapadla. Odstřel ani nebyl příliš účinný,“ dodal.

Na holuby odchytovou klec

Sám Procházka si všiml tisíců holubů, kteří sedají na střeše rohového domu stojícího kousek od toho, kde bydlí nájemníci obtěžovaní zabitými ptáky.

„Nejlepší by bylo, kdyby právě na jeho dvůr dali odchytovou klec. Ptáci by se do ní slétli jako k holubáři, odvezli by je k veterináři a byl by klid,“ navrhl.

Martina Cetkovská, vedoucí odboru životního prostředí prostějovského městského úřadu mu však oponuje: „Holubů jsou tam stovky, ne tisíce.“ Ubezpečuje, že odborníci holuby ve městě loví. „Letos odchytili sto padesát těchto ptáků a vybírali i jejich snůšky,“ podotkla.

Používání klecí stojí desetitisíce

Odchytové klece podle jejích slov na jaře stály na radnici a v nedaleké Kravařově ulici. Opatření přišlo na desítky tisíc korun.

„Za jednu sezónu zaplatí město od třiceti do šedesáti tisíc korun. Záleží na tom, zda-li se holubi loví jen jaře, nebo i na podzim,“ upřesnila.

Nedokáže však říct, zda počet holubů ve městě jejich odchytem klesá.

„Hejna migrují za potravou. Nelze je tedy spočítat,“ dodala Cetkovská.

Sympatizujete se střelcem? Hlasujte v naší anketě vlevo.
Co vy a holubi v centru? Jaký máte na věc názor? Diskutujte s námi na webu.