„Následně vše oznámil a počkal na příjezd našich mužů," řekl tehdy policejní mluvčí Josef Bednařík.

Dodal také, že pravděpodobným motivem činu byly rodinné neshody. Teď se muže podezřelého z vraždy zastává značná část obce a dokonce na jeho podporu podepisují lidé i petici.

„Znala jsem ho a myslím si, že petice je v pořádku. Ráda ji podepíšu také," řekla Jana Sadílková, majitelka květinářství v Bedihošti s tím, že jde podle ní o hodného člověka.

„To co udělal je jistě v rozporu s jeho přesvědčením," doplnila ještě majitelka květinářství.

Iniciátorem vzniku petice je bedihošťský starosta Jiří Zips.

„Všechny ta jarní událost překvapila, protože nikdo nic takového nečekal," zavzpomínal starosta Jiří Zips.

„Přestože jsme tušili, že jsou v rodině dlouhodobé neshody, jde o věřícího člověka, který by za normálních okolností podobou věc nikdy neudělal," zamyslel se starosta.

To on se rozhodl, že na podporu obviněného zorganizuje petici.

Není pro své okolí nebezpečný

„Lidé se mě ptali dokonce i z okolních obcí, jak to všechno vypadá, věděli, že jsem za ním byl ve věznici a hovořil jsem se soudcem," uvedl starosta Zips s tím, že soudce mu řekl, že obviněný svého činu podle něj málo lituje.

„Navíc prý nemá jistotu v tom, že bude na svobodě se soudem spolupracovat. Tak jsem mu řekl, že se za něj zaručím," nechal se slyšet Jiří Zips.

Podle jeho slov muž o petici za to, aby byl z vazby do vyřešení případu propuštěn, ví.

„Soudili by ho na svobodě. On není pro své okolí nebezpečný, tím jsem si jistý, protože ho jako bývalého zaměstnance obecního úřadu dobře znám," dodal starosta.

Kromě starosty a občanů poslala soudu své vyjádření k případu i církev a další lidé, kteří v minulosti s obviněným pracovali, nebo ho blíže znali.

„Kdyby to bylo možné, navrhnul bych, aby si odpykal trest na svobodě, ale patrně to nepůjde. Zaměstnal bych ho klidně znovu na obecním úřadě. I tak mu přeji co nejnižší trest. A také to, aby jej do soudu pustili domů. Věřím mu," řekl na závěr Jiří Zips.

Každý desáty podepsal

V Bedihošti žije bezmála 1100 obyvatel včetně dětí a pod peticí jichbyla v úterý podepsána asi desetina.

Do středečního oběda mají lidé poslední možnost obviněného muže podpisem podpořit. Pak archy poputují k brněnskému soudu.

Celá událost je stále v šetření policie.

„Uvedený případ je v závěrečné fázi vyšetřování, kdy čekáme na výsledky expertíz, které k němu byly zadané," uvedl tiskový mluvčí olomoucké policie Josef Bednařík.

AUTORKA: MARCELA ŽŮRKOVÁ