Kdo na to měl věk, mohl si vybrat, zda bude lesníkem, manikérkou, policistou, mechanikem, řezbářem, zemědělcem, podnikatelem nebo něčím úplně jiným.

„Zájem škol je velký. Bylo by mnohem více vystavovatelů, kdybychom jim mohli nabídnout větší prostor,“ podotkl šéf prostějovské pobočky Schola servisu Ladislav Pochyla.

V dnešní době musí totiž školy o žáky bojovat.

O co je zájem?

„Největší poptávka je po nejprestižnějších školách, tedy gymnáziích. Pak se zájem postupně snižuje a učební obory mají problém třídy vůbec naplnit. Do jedné třídy gymnázia se hlásí padesát šedesát dětí a do třídy učebního oboru asi patnáct,“ spočítal šéf organizace, jejímž posláním je služba škole.

Učebním oborům se snad blýská na lepší časy.

„V posledních dvou letech se rodiče i budoucí studenti či učni rozhodují daleko pragmatičtěji s ohledem na uplatnění na trhu práce,“ poznamenal Pochyla.

Vypadá to tak, že ekonomická krize může paradoxně vzkřísit zájem o kvalitní řemeslo.

Starostlivý otec

Tomáš Joska přijel do Prostějova se svou dcerou, aby vybírali společně. Patřili ke stovkám rodičů a dětí, které veletrh přilákal.

„Je toho tady dost. Důležité je ale to, aby holka našla práci. Základní školu skončí sice až za rok, ale už by o tom měla začít přemýšlet,“ prohlásil starostlivý otec.

Považuje za důležité, aby jeho dítě umělo jazyky.

„To se pak uchytí mnohem snáz. Měla by si vybrat něco praktického, zdravotnictví nebo třeba chemii. Aby se k tomu hodila a obor ji alespoň trochu bavil,“ podotkl Joska.

Ví však dobře, že rozhodnutí musí nechat na dceři.

„Můžu jí maximálně poradit, ale násilím ji do ničeho nutit nebudu,“ uzavřel.

Komu prostějovská přehlídka nestačila, nebo ji nestihl, může se vypravit 23. a 24. listopadu na krajský Scholaris do Olomouce. (pam)