„Zúčastnila jsem se odborného semináře na škole řemesel Omnia ammattiopisto ve městě Espoo nedaleko finských Helsinek. Chtěli jsme tam původně udělat jiný projekt, ale nakonec se z toho vytvořila vzájemná spolupráce v rámci projektu Leonardo," popsala, jak vše začalo Blanka Čechová a dodala, že omnijská škola je jeden velký areál, kde mají nejen oděváře, ale taky třeba opraváře aut, kováře, zahradníky a další řemesla, která studuje tisíce studentů, kteří se vzájemně neznají.

„Učitelé Mariita Savolainen a Jaako Halmekoski již ve středu odlétají, ale obě studentky, šestadvacetiletá Anii-Siina a dvaadvacetiletá Sofija, budou měsíc ubytované na našem internátě, při čemž mají obě přesně daný program," uvedla ředitelka školy Ivana Vaňková s tím, že studentky první týden čekají návštěvy výtvarných předmětů, protože budou navrhovat oděv, pak návštěvy dílen, kde se budou učit technologii. Anni-Siina a Sofija totiž na začátku svého pobytu dostaly čtyři témata, podle kterých budou vytvářet oděv, který by měl být výsledkem zkušeností získaných během měsíčního pobytu na škole. Známkování se děvčata vyhnou, ale určitě by neměly zůstat jen u tvorby oděvu. Díky nim si totiž studenti ve škole, jak míní nejen vedení školy, mají procvičit angličtinu.

„Doufáme, že s nimi budou žáci komunikovat a holky budou vtáhnuty do třídního dění. Snad se nám to podaří," věří ředitelka školy, že si studentky brzy zvyknou na nové prostředí i spolužáky.

„Určitě se od nich dozvíme něco nového, zjistíme jaká je jejich kultura, a věřím, že se nám díky nim zlepší i výslovnost v angličtině," uvítala finskou návštěvu Blanka Langerová, studentka druhého ročníku.

„Zatím se těšíme, ještě nevíme, co čekat, ale určitě to bude jiné než u nás," prozradily první dojmy finské studentky, které baví design a tvorba oděvů i jejich navrhování.