„Musela jsem si objednat odbornou firmu na odklízení sněhu ze střechy. Sníh je mokrý a já nechci zbytečně riskovat, že střecha nevydrží jeho tíhu a dojde k neštěstí. Na jaře ji pak plánuji opravit, protože už není nejnovější," řekla čtyřiačtyřicetiletá Jana z Prostějova, která má v domě čtyři nájemníky.

Podle pojišťoven hlásí lidé nejvíce pojistných událostí právě v únoru.

„Nejčastějšími škodami z tíhy sněhu jsou poškozené podokapní žlaby, sněhové zachytávače, střešní krytiny a s tím často spojené následné zatečení do nemovitosti, které má za následek poškození maleb, omítek a případně i tepelné izolace," vyjmenovala Hana Jurová, specialistka na likvidaci pojistných událostí. Zároveň dodala, že výjimkou nejsou ani nákladnější škody na krovech či střešních konstrukcích.

Podle odborníků jen několik centimetrů sněhu na střeše představuje pro střešní krytinu a konstrukci váhu v řádech tun.

„Dvacet centimetrů sněhu váží přibližně dvě tuny, což je tíha, kterou nejsou mnohé střechy schopny vůbec udržet," vysvětlil Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny.

„Pro střechy je nejhorší, když v průběhu zimy několikrát sníh odtaje, večer přimrzne a pak na něj znovu nasněží. Pokud se to opakuje během zimy několikrát za sebou, tíha sněhu může být několikatunová. Největším nebezpečím pro střechy je mokrý sníh, který je nejtěžší," dodal Václav Bálek.

Sníh odklízejte symetricky, radí hasiči

Hasiči doporučují odstraňovat sníh a led ze střech průběžně, aby se předcházelo trvalému nadměrnému zatížení.

„Vrstvu sněhu je potřeba odklízet symetricky z obou strach současně. V opačném případě dojde k přetížení střešní konstrukce v jednom místě," vysvětlila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Zároveň upozornila, že profesionální hasiči sníh ze střech běžně neodklízejí.

„Pouze v případě, kdy se majitelům domů úklid sněhu či kusů ledu vymkne, mohou se na hasiče obrátit na tísňových linkách 112 nebo 150," uzavřela tisková mluvčí krajských hasičů.