VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci versus noční randál a alkoholové dýchánky

Prostějov – Otevřené okno do ulice, skupinka lidí, kteří jdou v noci z diskotéky a volání na městskou policii. I takový sled událostí v těchto měsících vede k výjezdům strážníků Městské policie Prostějov.

17.7.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Případů, které řeší strážníci v souvislosti s městskou vyhláškou o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností, v létě přibývá.

„Souvisí to s teplým počasím. Někdo může mít přes noc otevřené okno, a když jde potom parta mladých z diskotéky a baví se trochu hlasitěji nebo opravdu dělají velký hluk, člověka to může probudit nebo rušit. V těchto případech potom musíme po zavolání občanů na místo vyjet,“ řekla Jana Adámková z městské policie.

Člověku, který narušuje noční klid mohou strážníci na místě domluvit nebo mu uložit blokovou pokutu až tisíc korun. Ve správním řízení může být sankce až pětinásobně vyšší.

Vyhláška města, která platí od konce roku 2009, stanovuje podmínky pro pořádání, průběh a ukončení veřejně přístupných kulturních akcí.

V souvislosti s porušováním nočního klidu řeší městská policie i případy, které se týkají zahrádek a předzahrádek.

„Jde ale spíš o ojedinělé případy. Provozovatelé se snaží noční klid dodržovat jak jen to jde,“ uvedla Adámková.

Restaurací se zahrádkou je v Prostějově povolených dvanáct, navíc některé z nich využívají možnosti otevřených zahrádek v omezené době od dubna do září jen příležitostně.

„Případů, kdy vyjíždíme k oznámením o rušení nočního klidu je každý rok zhruba stejné. Nedá se říct, že by se jejich počet od zavedení vyhlášky před dvěma roky nějak navyšoval,“ doplnila Adámková.

Zabavení lahví a pokuta

Městští policisté se zabývají i zákazy, které stanovila před dvěma roky vyhláška omezující pití alkoholu na veřejnosti.

„Teď v létě řešíme mnohem víc případů porušování zákazu než je tomu v zimních měsících. Je to spojené s tím, že se lidé nemusí schovávat před mrazem, a tak jsou více na náměstích nebo v parcích, řekla Adámková k problému, který se týká hlavně bezdomovců.

Strážníkům se porušování zákazu daří odhalovat jak díky upozornění občanů, tak při vlastních obchůzkách.

„Druhý případ je ale složitější. Když popíjející lidé strážníky v uniformách uvidí, sami se seberou a odejdou pryč,“ řekla Adámková.

Policisté mohou láhve opilcům zabavovat, vyzývat je k odchodu a záležitost oznamovat na městský úřad. Ten pak provinilce trestá pokutou.

„Problém je však s bezdomovci, ti se pokut nebojí, protože je z nich nikdo nevymůže,“ vysvětlil šéf prostějovských strážníků Jan Nagy.

Kde se pít může?

Zákaz se nevztahuje na konzumaci alkoholických nápojů v zahrádkách a předzahrádkách nebo v prostorech bezprostředně přiléhajících k prodejním stánkům a prodejním místům v tržnici, kde je povolen prodej alkoholických nápojů. Dále na veřejných prostranstvích, na kterých se koná akce pořádaná nebo povolená městem. Zákaz se nevztahuje ani na oslavy Silvestra a Nového roku.

Kde se holdovat alkoholu na veřejnosti nesmí?

Konkrétní místa, kde je konzumace alkoholu zakázána zmiňuje městská vyhláška. Jedná se o Masarykovo a Huserlovo náměstí, dále o parčík na náměstí Spojenců, lesopark Hloučela, parčík u hřiště na basketbal na ulici Tylova, rybník Na hrázi a rybník na ulici Západní a jejich okolí do vzdálenosti padesáti metrů po celém jejich obvodu. Pít alkohol nesmí lidé ani ve Smetanových a Kolářových sadech a na veřejném prostranství v okruhu do sto metrů od obchodního domu Družba, Albert, nákupního centra Haná a večerky na Vodní ulici. Stejné omezení platí i na veřejném prostranství a parkovišti na ulici Mathonova, a v areálu nemocnice. Sankce za porušení vyhlášky jsou stejné jako v případě nedodržování nočního klidu.

MARTIN LAŠTŮVKA

17.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prostějovští Jestřábi. Ilustrační foto
33

Nepovedený zápas. Jestřábi prohráli v Litoměřicích

Dění na zabraném parkovišti u Kaska v Prostějově
16

Atmosféra kolem zabraného parkoviště houstne, aktivisté odvalují skruže

Dvacáté páté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Nově narozená miminka na Prostějovsku - 3. týden roku 2018

Hodně štěstí, zdraví a spokojenosti do života přeje Prostějovský deník narozeným dětem, rodičům gratulujeme.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Záře z obřího skleníku způsobila poprask. Prý se to opakovat nebude

Jako za polárním kruhem si mohou připadat Hanáci, kteří žijí v blízkosti několikahektarových skleníků na hydroponickým způsobem pěstovaná cherry a koktejlová rajčata. Záře nad jedním z nich, ve Smržicích, způsobila rozruch desítky kilometrů daleko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>