Všem chovatelům, kteří požádali o příspěvek na čipování, vyšla radnice vstříc a vyplatila jim dvě stě korun. „Přispěli jsme na bezmála dva tisíce psů. Městskou kasu to přišlo na téměř čtyři sta tisíc korun,“ dodala mluvčí.

„Nechtěla jsem svého třináctiletého pudlíka stresovat, tak jsem žádala na radnici, abych ho nemusela očipovat. Ale nepochodila jsem, žádné výjimky se prý neudělují,“ svěřila se penzistka Eva v parku na Husově náměstí. Nezbylo jí tedy nic jiného, než vyrazit k veterináři. Její přítelkyně Libuše se původně chtěla čipování úplně vyhnout.

„Přišla mi ale obsílka se soupisem možných postihů. Vystrašilo mě to, tak můj jorkšír proceduru raději podstoupil,“ nechala se slyšet.

Prostějovské úřady opravdu žádné výjimky k čipování neudělují. „Postupujeme v souladu s pokyny ministerstva zemědělství,“ vysvětlila mluvčí města Gáborová. Ministerstvo zemědělství se totiž nedomnívá, že stáří nebo nemoc psa jsou překážkou pro jeho označení.

Pokuty a strážníci

A jaké jsou sankce za neočipovaného psa?

„V přestupkovém řízení mohou majitelé dostat pokutu až padesát tisíc korun,“ varuje mluvčí radnice. V posledních dnech se objevily na přestupkovém oddělení první oznámení od městských strážníků, kteří denně procházejí ulice se čtečkou čipů.

„Naše hlídky byly dosud shovívavé a řešily případy domluvou. Vyhláška ale platí už bezmála tři měsíce a proto strážníci přitvrdili a třeba případy, kdy pes není očipován a běhá na volno, předávají k přestupkovému řízení,“ nechal se slyšet ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

A co dělat v případě, že pes obranář na strážníka vrčí, cení zuby, štěká a nedá na sebe sáhnout?

„Je to jednoduché. Čtečkou projede zuřícího psa sám majitel,“ dodal Nagy. (rok)