Starosta obce Jaroslav Kröner pro Deník situaci příliš popisovat nechtěl. "Vše je na úřední desce a podrobně popsané," odvětil na dotazy redaktora.

První muž obce odkázal na dokument, kde je ubytovna označena za lokalitu "s nahromaděnými negativními sociálními jevy". Důvod? Řada trestných činů, spousta výjezdů policie, narušování veřejného pořádku. Pod dokumentem je podepsaný vedoucí majetkoprávního odboru městského úřadu v Konici Jiří Vodák.

"Následkem takového označení lokality ztratí nově nastěhovaní nárok na doplatek na bydlení. Toto opatření by mělo pomáhat starostům množství problémových osob v obci regulovat," řekl k rozhodnutí městského úřadu.

Původním obyvatelům ubytovny, kvůli kterým vyjížděli policisté do Stražiska pomalu každý týden, však žádný takový postih nehrozí.

Lidé na drogách i nezodpovědní rodiče

V dokumentu je zevrubně popsáno, že v místě se nahromadili lidé závislí na drogách, páchajících trestné činy i rodiče, kteří neposílají děti do školy.

"V roce 2016 zde Policie ČR uskutečnila šedesát devět výjezdů hlídek, což představuje 85,2% všech výjezdů hlídek Policie ČR do obce Stražisko," je uvedeno v dokumentu.

Majitelem ubytovny je inženýr Jindřich Skácel, vlastník mimo jiné sportovních potřeb v Prostějově. Nynější situaci příliš komentovat nechtěl.

"Promiňte, nic vám k tomu neřeknu teď. Stěhujeme, nemám na to čas," tvrdil redaktorovi Deníku na prosbu o vyjádření a dotaz, zda hodlá coby majitel nemovitosti zasáhnout.

Obec Stražisko zatím zůstává bezradná. Podle vyjádření starosty je problém znám i majitelům, ti s ním však nic nedělají. "Vlastníci se jen vymlouvají, že se nic dělá dělat. A vzápětí nám nastěhují ještě horší lidi. Jen si z nás dělají srandu," tvrdí rozčilený starosta.