Základem je dobré počasí? To ve Vrchoslavicích neplatí, místní se dokáží bavit i když z nebe padají trakaře. Plně to potvrdila i téměř do posledního místečka zaplněná sokolovna, kterou bavil zajímavý kulturní program. Od Vřesovanky přes Vrchoslaváček až po písničkáře Pokáče.

"Jsme spokojení, možná to tak je i lepší, lidi jsou více pohromadě," zamyslel se Dušan Svozílek, starosta Vrchoslavic.

Při vstupu do sokolovny na vás dýchla sváteční atmosféra. Na klopy sak připichovaly sličné hostesky účastnické pentle a kdo měl chuť, zavdal si domácí slivovice. Na stolech pak byly k dispozici koláčky, cukroví nebo škvarková pomazánka.

"Všechno je to z domácích zdrojů, je to přece pro naše rodáky," usmívala se místostarostka Adéla Palíšková v nepřehlédnutelných šatech s nápisem Jsem rodák z Vrchoslavic.

Sobotní den přinesl i zajímavá setkání.

"Sleduji jak jsme se změnili nebo nezměnili. Některé kamarády z dětství jsem ani nepoznala. Musela jsem se zeptat, která ty seš. Déšť nevadí, kdo se chce bavit, tak se baví," nechala se slyšet Marie Kraváčková, rodačka z Dlouhé Vsi a doplnila: "Musím uznat, že je to hezky připravené. Například škola a školka jsou krásně spravené."

Vinou provazců vody snášejících se z nebe, byl omezen plánovaný program.

"Hlavně pro děti jsme měli přichystáno spoustu zábavy. Ony jsou asi trošičku ochuzeny. Starší generace, pro kterou se to primárně dělalo, se baví dobře," komentoval Dušan Svozílek.

Samozřejmostí každé vrchoslavické akce jsou bohaté archivy. Od obecních kronik až po fotografické panely.

"Slavíme i 290 leté výročí školy. U této příležitosti jsme do školy umístili tabla s fotografiemi všech tříd za posledních šedesát let i se jmény. Všichni se tam poznávají a mají z toho radost," uzavřel starosta.