„Celé je to super. Hlavně se mi líbí, že zde nejsou věci na dívání, ale zájemci si je mohou vyzkoušet," řekla například učitelka Romana Zehnalová.

Poukázala tak na skutečnost, že se v mnoha případech děti mohly dostat do rolí policistů nebo záchranářů. Vyzkoušely si tak třeba práci pořádkové policie nebo první pomoc, nezbytnou znalost záchranářů.Den se složkami integrovaného záchranného systému v Prostějově

Stejně tak zbraně nemusely oceňovat jen pohledem. Své místo na akci však měla také prevence. Školáci se seznámili s reflexními prvky, ale také s tím, jak vypadá převrácení auta při nehodě. Nechyběly ani brýle simulující opilost.

Své místo měla také řada ukázek. Vojáci ukazovali, jak zacházet se zbraněmi, celníci pak výcvik svých psů. Pozadu pak nezůstali ani pyrotechnici. Ti také na akci nedorazili s prázdnýma rukama.

K čemu to je?

„Lidé se hodně ptají, jestli jde o robota pro pyrotechniky, pak také, kolik co stojí. Vysvětlujeme jim tak, k čemu je co dobré a také skutečnost, že pomůcky při naší práci slouží nejenom naší bezpečnosti, ale i okolí," uvedl Rostislav Hlaváček, který za dopoledne nejednou vysvětlil, jak práce pyrotechnika vypadá.Den se složkami integrovaného záchranného systému v Prostějově

„Uvidíte plno věcí, ke kterým se jinak nedostanete. Například vybavení sanitky nebo policejního vozu. Přeji vám, abyste si akci užili. Hlavně ať se nikomu nic nestane," popřála primátorka Alena Rašková na akci pořádané magistrátem. Ten také rozdal ceny za soutěžní příspěvky do Požární ochrany očima dětí.

Přání Aleny Raškové se pak v mnoha případech vyplnilo. Jedním z návštěvníků, kterého aktivity na velodromu zaujaly, byl také Jan Hájek.

„Simulátor auta při nehodě se mi líbil, také ukázky zbraní. Celkově je fajn atmosféra," prozradil. Akce však mohla mít také do určité míry náborářský smysl. Děti se totiž na ní mohly rozhodnout, zda by se právě v budoucnu nechtěly stát policisty či hasiči. Takovému rozhodnutí však Jan nechává ještě čas. „Zatím vůbec nevím, co bych chtěl dělat," řekl.