Všichni ale dobře věděli, proč se těší na tváře provázejících…

Zažít před prohlídkou zde totiž klidně můžete i výbuch, naštěstí jen fingovaný. Zkušené slečny průvodkyně samozřejmě ihned po prodělaném šoku vysvětlily, že v roce 1563, na původním středověkém hradu, bouchl střelný prach. Slovem a obrazem poté přátelé zámku všechny přítomné převedli do útrob zámku a přenesli do 16. století, kde je seznámili s Janem z Pernštejna, Černou paní, která na plumlovském panství našla klid, krásnou špiónkou španělského původu Annou Marií de Lara, milenkou Karla z Lichtenštejna, Karlem Eusebiem či šermíři a malíři, kteří si na zámku dobyli své místo. „Na nacvičení scénky nám stačí pár dní. Jsme přátelé zámku. Jeho historie a samotná stavba je pro nás obdivuhodná," říkají herci Daniel Brablec a Josef Pospíšil, kteří představovali umělce Greinera a Brentaniho.

„Zajímavostí na tomto zámku jsou třeba trámy, kdy jsou vždy dva vedle sebe a každý funguje zvlášť, jeden nese strop, druhý podlahu. Vše je řešeno tak, aby do ostatních místností nešel hluk z tanečního sálu," popsal jednu ze zvláštností stavby štukatér Brentani Josef Pospíšil.

Historicky laděné noční prohlídky, vztahující se k dějinám plumlovského zámku a hradu, zaujaly již stovky návštěvníků, a jinak tomu nebylo letos.

„Chodíme sem na takové akce každý rok. Holkám se líbí hlavně pohádkové prohlídky, a vždycky se těší na světýlka," prozradila maminka dvojčat Nelinky a Sárinky, Marcela Kaňáková. První ze série nočních prohlídek ozářených svíčkami a loučemi, které potrvají až do poloviny listopadu, byla podle asistentky kastelána Kateřiny Jenešové zatím ochutnávkou.

„Atmosféra zámku z dob minulých je lákavá a pro návštěvníky příjemná, navštěvuje je velké množství lidí," řekla v sobotu v roli Černé paní Kateřina Jenešová a doporučila všem zájemcům o prohlídku, aby se raději předem objednávali. Zároveň také prozradila, že letošní historické prohlídky navazují na podzimní prohlídky z roku 2012.