Prostějovský odbor dopravy je v těchto dnech zavalen stovkami žadatelů, kteří se chtějí na poslední chvíli zbavit starých aut. Pokud by je neprodali do konce roku, staly by se některé typy vozů kvůli novým ekologickým poplatkům takřka neprodejné. Lidé už mají jen devět dní na to, aby svá auta nechali odepsat, případně přepsat na nového majitele.

„Kupí se u nás fronty těch, kteří chtějí do konce roku bez ekologického poplatku přepsat své vozy. Mezi nimi jsou ale i ti, kdo své vozy nemají pojištěné a na poslední chvíli je hodlají odhlásit. Po novém roce by totiž zaplatili poměrně velké penále. Až patnáct tisíc korun měsíčně,“ informoval vedoucí odboru dopravy prostějovského městského úřadu Miroslav Nakládal.

Dodal, že kupce na svá auta sháněli rychle zejména majitelé Škody 100, 120 a jim podobných typů vozidel. Za ty by lidé při první změně majitele zaplatili příští rok deset tisíc korun, přičemž jejich auto nemá v některých případech ani poloviční hodnotu. Například vlastník Felicie uhradí v roce 2009 při jejím prodeji jednorázový poplatek pět tisíc korun.

„Byl jsem přepsat Škodu 105 na souseda, který ji chtěl ode mě koupit už před rokem. Já jsem ji původně nechtěl prodat, protože jsme s manželkou občas vyjížděli do obchodu nebo za dcerami. Teď už ale moc nejezdím a po novém roce by mi zbytečně zabírala místo v garáži, protože by ji nikdo nekoupil. Jsem rád, že jsem se auta zbavil, i když mě to stálo pět hodin čekání. Takové fronty jsem zažil naposledy před revolucí na banány,“ řekl jednasedmdesátiletý František Komárek z Prostějova.

„To, že úředníci nestíhají, není rozhodně naše vina. O změně zákona jsme se totiž dozvěděli až ve chvíli, kdy už nebylo možné proškolit nové zaměstnance a posílit tak ke konci roku současné stavy. Například ve středu úředníci přepisovali vozy ještě hodinu a půl po pracovní době,“ vysvětlil Nakládal.