„Znalci mají nyní shromážděny všechny podklady nutné k vyčíslení cen nemovitostí. Teď je zpracují. Termín odevzdání znaleckých posudků, ve kterých budou spočítány odhadní ceny, mají do dvaadvacátého prosince letošního roku,“ sdělil šéf odboru správy majetku města Prostějova Miroslav Grepl.

Dodal, že prodej městských domů bude organizovat správce těchto nemovitostí, jímž je Domovní správa Prostějov. „Každému z nájemníků přijde od této společnosti dopis, ve kterém bude uvedena výzva ke koupi domů. Partaje pak budou moci společně založit družstva či jiné subjekty a domy získat,“ popsal Grepl.

Zdůraznil, že lhůtu na to budou mít od obdržení dopisu čtyřměsíční. „Pokud v tomto termínu nájemníci neprojeví zájem společně vlastnit domy, ve kterých žijí, tak se nemovitosti nabídnou třetím osobám,“ zmínil se s tím, že o prodeji pak bude rozhodovat městská rada a případné kupce musí posvětit zastupitelstvo. „Jde o obvyklý postup,“ poznamenal.

Cenu bytů snižují sami nájemníci

Podle místostarosty Vlastimila Uchytila nebudou ceny nabízených nemovitostí nijak vysoké. „Paradoxní je, že sami nájemníci snižují jejich hodnotu tím, že tam žijí,“ vysvětlil a podotkl, že dům nezatížený nájemními smlouvami by byl mnohem dražší.

Uchytil odhaduje, že by prodej zmiňovaných domů mohl do městské kasy přinést tak sto milionů korun. Tato suma znamená, že jeden byt by se prodal za zhruba dvě stě tisíc korun. Částka je to zhruba pětadvacetiprocentí, oproti tomu, co nyní člověk zaplatí za nejlevnější jednopokojový byt dostupný v Prostějově na volném trhu.

Prostějovský realitní makléř Aleš Hájek v tom však žádný problém nevidí. „Ti nájemníci bydleli v těch městských bytech celý život a domy často potřebují opravy. Podobným způsobem prodávala své domy většina měst po celé republice,“ reagoval podobně jako vedení města.

Jaké domy město prodává? Nejstarší dům postavili zedníci před téměř dvěma stoletími, nejnovější má přibližně sedm let. Radnici po této prodejní vlně zůstane ve vlastnictví ještě asi dvanáct set bytů. Není bez zajímavosti, že město připravuje i prodej domů s nebytovými prostorami. Jejich seznam však zatím nezveřejnilo.