V ulicích Prostějova už lidé mohou nakupovat vánoční stromy. Přestože se jejich cena v porovnání s loňským rokem zvedla o deset až patnáct procent, je o tradiční symboly Vánoc velký zájem. Nejlépe na odbyt jdou podle obchodníků borovice.

„Nabízíme vánoční stromy v ceně od sto devadesáti do sedmi set korun. Nejlevnější jsou malé smrčky, nejdražší pak více než dvoumetrové jedle, které zákazníka přijdou na bezmála sedm stovek. Veliký zájem je také o jmelí a větvičky,“ řekl Pavel Zdražil, který stromy prodává před jedním z prostějovských supermarketů.

Živý vánoční strom podle něj vydrží až dva měsíce. „Strom v kontejneru vydrží samozřejmě ještě déle. Vzhledem k vysoké ceně je ale v nabídce nemáme,“ poznamenal Zdražil.

Největší poptávka je podle dalšího prostějovského prodejce Františka Lužného po borovicích a vysokých jedlích. „Obojího máme zatím dostatek. Postupně budeme ještě stromky dovážet,“ uvedl Lužný.

Zákazníci si podle prodejců pečlivě vybírají, který druh a jak veliký strom jim bude zdobit obývací pokoj. „Loni jsem dětem chtěla udělat radost a koupila jsem skoro dvoumetrovou jedli. Manžel měl ale problémy ji do bytu vůbec dostat. Tentokrát si raději pořídím metrovou borovici,“ řekla Martina Koblerová, která včera okukovala nabídku vánočních stromů u jednoho z prostějovských hypermarketů.

Častěji než doposud mohou v těchto dnech lidé v lesích na Prostějovsku potkat lesníky. Ti hlídají, zda jim v rajonu stromy někdo nekrade.
„Krádeže stromů před Vánoci řešíme každý rok. Letos jsme se rozhodli, že stromům zalámeme boční větve. Takto poškozený strom lidé většinou nechtějí,“ řekl jednatel společnosti Lesy města Prostějova Pavel Šišák.

Podle Šišáka je zalamování větviček ke stromům mnohem šetrnější než barvení. „Je to také rychlejší a nalámané větvičky můžeme navíc zpeněžit,“ dodal Šišák.