Osamostatnění přineslo i smutnou zkušenost v podobě ztráty kroniky. "Stínava získala samostatnost v roce 1995. Do té doby patřila několik let pod Ptení, ale v období, kdy se převážely dokumenty, zápisy a další agenda, se ztratila obecní kronika. V ní byly staré zápisy a záznamy o historii Stínavy. Pátráme po ní usilovně, kde se dá, ale zatím neúspěšně," informuje Michal Burget, místostarosta obce, který je současně i nadšeným historikem a genealogem.

V červnu se chystá velká sláva. Připomínka 790. výročí by měla být spojena s historickou výstavou fotografií, žehnáním hasičského vozidla, taneční zábavou a doprovodným programem.

Slepé body v historii obce

"Máme zájem o dobové fotografie, dokumenty, mapy a další podobné věci týkající se historie Stínavy. Od každého materiálu si uděláme repliku a budou uloženy v digitalizovaném archivu. Majitelům samozřejmě zapůjčené materiály vrátíme," říká Burget k připravované výstavě, která má přiblížit Stínavu v proměnách času.

"Každý z dárců by byl pochopitelně oficiálně i pozván na tuto slavnost," dodává.

Sehnali už desítky fotek, pohlednic a dokumentů. "Už mám i sto let staré snímky obce. Výstava by měla být srovnávací, vedle historické fotografie bude i současná podoba daného místa nebo stavby. K dispozici mám i hasičské kroniky, ale ta obecní výrazně schází. Máme tak v naší historii nějaké slepé body, které nám osvětlí právě ztracená obecní kronika," uvádí místostarosta a věří, že by se přece jen mohla objevit.

"Jsme ochotní dát nálezci případně i nějakou finanční odměnu. Opravdu má pro naši obec stará kronika obrovský význam," uzavírá Michal Burget.

V případě, že máte a chtěli byste poskytnout své materiály připomínající historii Stínavy pro chystanou výstavu, kontaktujte Michala Burgeta, místostarostu obce, na telefonu 722 950 215, případně na e-mailu michal.burget@email.cz.