„Dlouhá léta mi bylo líto, že Stínava nemá žádnou vodní plochu, proto jsem snil o tom, že se to jednoho dne změní. Povedlo se to sice díky novým tůním až teprve v posledních letech, o to mě však konečný výsledek více těší. Splnil se mi jeden velký sen,“ říká starosta Stínavy Pavel Bokůvka, který stojí ve vedení obce už pětadvacet let.

První čtyři tůně i s altánkem, upravenou přístupovou cestou a lávkou vznikly ve Stínavě před čtyřmi lety, další dvě k nim přibyly vloni.

„Na tůňky máme prakticky samé kladné ohlasy. Jsem rád, že se nám podařilo k nim vybudovat i cestu pro pěší a lávku a díky tomu lidé jednou stranou můžou k tůňkám přijít a druhou odejít. Lze tedy směrem od Stínavy udělat takové kolečko, což hlavně místní vítají s povděkem,“ vysvětlil starosta Bokůvka.

Místa, kudy povede plánovaná cyklostezka podél plumlovské přehrady
Teď poklepou na základní kámen, pak se stavba cyklostezky u přehrady rozjede

Skvělé místo pro setkávání

Podle něj je úžasné, že tůně nejsou jen častým cílem procházek a výletů, ale i místem setkávání obyvatel obce při kulturních akcích.

„V altánku nám tak třeba onehdy zahrála cikánská kapela tvořená z dělníků, kteří zrovna pracovali v obci. Byla to paráda,“ zavzpomínal starosta s tím, že to šlo ovšem jen o jednu akci z mnoha.

„Pro lidi tam třeba vystupuje i stínavská country kapela Prolom. Jde sice o hudebníky z Olomouce a Prostějova, ale u nás v obci jsme jim dovolili zkoušet a oni tak hrdě na oplátku všude tvrdí, že jsou kapelou stínavskou,“ usmál se Bokůvka.

Zazděné plastiky sochaře Markulčeka spatřily po letech světlo světa. Objeveny byly na zdi restaurace v Prostějově.
Cvičenky a atleti ukrytí na zdi. Nečekaný nález v hale všechny překvapil

Otužilci s Pavlem novým v čele

Zvelebený areál u tůní, ale nevyužívají stínavští jen ke kulturním veselícím, třeba nadcházející léto tam chtějí pořádat dvoudenní tábor pro děti a v zimě tam pravidelně hostí akci pro otužilce.

Á propós otužilci. Ti se letos vrhnou do ledových tůní v neděli 26. ledna o půl druhé odpoledne. Půjde už o 5. ročník otužileckého plavání ve Stínavě. A tentokrát se chystá i jedno překvapení. Svoji účast na akci totiž přislíbil i oblíbený herec a velký otužilec v jedné osobě Pavel Nový. „To bude pro návštěvníky takový bonbónek. Jinak čekáme, že se do vody ponoří nejméně třicítka otužilců v kostýmech. Bude to určitě stát za to,“ zve na událost starosta Bokůvka s tím, že pro hladové a žíznivé budou mít místní hasiči přichystanou zabijačkovou polévku, ovárek, pochoutky z udírny, svařák a čaj.

„Díky akcím pořádaných u tůní, tak žije celá obec ještě více pospolu než dřív,“ libuje si starosta.

Premiér Andrej Babiš 8. 1. 2020 na návštěvě v Prostějově
VIDEO: Prostějov může být ostatním městům příkladem, pěl chválu Babiš

Dvě nové tůně i s kmenem a větvemi

A jak se vůbec stalo, že k původním čtyřem tůním, který byly vybudovány za 3,2 milionu z dotačních peněz, přibyly nedávno dvě tůně nové?

„Ty první krásně zarostly, začaly si žít svým životem a pobyt u nich si lidé užívali. To víte, motýli, vážky, žáby, čolci, rákosí a vodní rostliny. Prostě krása. A tak i ekologové byli s výslednou podobou spokojeni. Uplynul nějaký ten rok a já, protože mám prostě vodu moc rád, jsem začal přemýšlet o tom, jestli by nemohli vzniknout tůně další. Vloni jsme zažádali o dotace, opět se povedlo stoprocentní pokrytí a přes silnici směrem od dřívějších tůní jsme vybudovali dvě nové, jednu větší a jednu menší,“ vysvětlil starosta s tím, že když je hodně spodní vody, tak se ty dvě tůňky dokonce slijí a vzniká tak malé jezírko.

Nové tůně, v nichž je na základě projektu umístěn i velký kmen a větve pro skotačení vodních ptáků a živočichů, chtějí stínavští ještě ohraničit výsadbou a přidat posezení. Prostě zvelebit tak, aby s původními tůněmi tvořily jeden velký celek pouze rozdělený silnici a lidé tam chodili rádi relaxovat.

Desítky otužilců vyrazily na zdolání stínavských tůní. Ukázali, že i v díře vysekané do ledu se dá docela obstojně plavat a dovádět.
Otužilci řádili mezi krami, do tůni se ponořil vodník i beruška

Atraktivní Stínava

Tůně, a nejen ty, přidávají samotné obci na atraktivitě.

„Žijeme tu až na výjimky jako jedna velká rodina, je u nás klid a mír. A to láká i lidi zvenčí,“ říká nadšeně starosta.

„Jsme také rádi, že se nám postupně daří obec ještě více zvelebovat, lidé se k nám dokonce stěhují, zakládají rodiny a tak se i rozrůstáme, co se do počtu dobrých lidí týče,“ usmál se starosta na závěr.

Ve Stínavě vybudovali čtyři tůně, založili malý park u autobusové zastávky, upravili prostranství před hřbitovem.
Nevšední místo pro oddych: čtyři tůně ve Stínavě