Jak se žije ve Stínavě? Pojďte na návštěvu
Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Prostějovsku. Přiblížíme vám místní atrakce, „nejžhavější“ témata i zajímavé osobnosti. Ve třetím díle se podíváme do Stínavy.
STÍNAVAStínava
Rok založení: 1233
Počet obyvatel: 162
V obci najdete jednu z nejstarších staveb na Prostějovsku – kostel Povýšení sv. Kříže, který pochází zřejmě z první poloviny 13. století. Přestože byl kostel v 17. i v 19. století přestavován, zachoval si svůj původní ráz. Okolo Stínavy protéká říčka Okluka. V nedávné době kousek od obce vybudovali několik vodních tůní.
Stínava jako dobré místo pro život
Rozhovor se starostou
Doktor Vymazal chystá knížku o Stínavě
Obec je pyšná na své hasiče
Slavný rodák
František Hasa (1863 – 1945), vysokoškolský profesor mechanické technologie a rektor ČVUT
Vrchní nebo spodní rybníčky
Originální, hovorové nebo historické. Každá obec má svoje lokální názvy a také Stínava není výjimkou. Místní je dobře znají, pro náhodného návštěvníka zní zajímavě. V malebné vesničce tak můžete narazit například na Vrchní nebo spodní rybníčky. Unikátně zní ale Ve sračce. "Odnepaměti se tak říká jednomu místu, kam leta letoucí stékaly všechny splašky. Přestože už to není dávno aktuální, nikdo už tomu jinak neřekne," říká starosta Pavel Bokůvka. Ve Stínavě se dále můžete setkat třeba s místy Ve vévozu nebo Za humnama.
Tip na výlet - Na procházku k tůnímStínavské tůně
Pokud hledáte kouzelné místo k relaxaci, které navíc čile žije faunou i flórou, pak vyrazte na výlet ke stínavským tůním. K soustavě čtyř tůní se dostanete po cestě pro pěší vedoucí ze západní části Stínavy (od místního hřbitova). Obec u tůní vybudovala také lávku a díky tomu mohou lidé jednou stranou k tůňkám přijít a druhou odejít. Místo je využíváno i ke kulturním akcím obce.