STÍNAVAStínava je malou obcí u hlavní silnice 150 směrem na Protivanov.StínavaZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil
Rok založení: 1233
Počet obyvatel: 162
V obci najdete jednu z nejstarších staveb na Prostějovsku – kostel Povýšení sv. Kříže, který pochází zřejmě z první poloviny 13. století. Přestože byl kostel v 17. i v 19. století přestavován, zachoval si svůj původní ráz. Okolo Stínavy protéká říčka Okluka. V nedávné době kousek od obce vybudovali několik vodních tůní.

Stínava jako dobré místo pro život

Rozhovor se starostou

Doktor Vymazal chystá knížku o Stínavě

Obec je pyšná na své hasiče

Slavný rodák
František Hasa (1863 – 1945), vysokoškolský profesor mechanické technologie a rektor ČVUT

Vrchní nebo spodní rybníčky
Originální, hovorové nebo historické. Každá obec má svoje lokální názvy a také Stínava není výjimkou. Místní je dobře znají, pro náhodného návštěvníka zní zajímavě. V malebné vesničce tak můžete narazit například na Vrchní nebo spodní rybníčky. Unikátně zní ale Ve sračce. "Odnepaměti se tak říká jednomu místu, kam leta letoucí stékaly všechny splašky. Přestože už to není dávno aktuální, nikdo už tomu jinak neřekne," říká starosta Pavel Bokůvka. Ve Stínavě se dále můžete setkat třeba s místy Ve vévozu nebo Za humnama. 

Tip na výlet - Na procházku k tůnímStínava je malou obcí u hlavní silnice 150 směrem na Protivanov.Stínavské tůněZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil
Pokud hledáte kouzelné místo k relaxaci, které navíc čile žije faunou i flórou, pak vyrazte na výlet ke stínavským tůním. K soustavě čtyř tůní se dostanete po cestě pro pěší vedoucí ze západní části Stínavy (od místního hřbitova). Obec u tůní vybudovala také lávku a díky tomu mohou lidé jednou stranou k tůňkám přijít a druhou odejít. Místo je využíváno i ke kulturním akcím obce.

Deník na návštěvěZdroj: Deník