Lavice všech základních škol v Prostějově a desítek dalších vzdělávacích zařízení v regionu byly včera prázdné. Více než sedm set padesát školských pracovníků z celého regionu stávkovalo. Ministerstvu a vládě tak chtěli vyjádřit svou nespokojenost s tím, jak se staví k financování školství.

„Stávku podpořily všechny základní školy v Prostějově a mnoho dalších v okolních obcích. Zapojilo se také Reálné gymnázium, střední průmyslová škola oděvní, soukromá střední škola oděvní, stavební učiliště a částečně i pracovníci prostějovské zdravotnické školy,“ sdělil předseda oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jiří Kremla.

Podle něj v rozpočtu chybějí tři miliardy korun na provozní prostředky, pomůcky a platy nejen učitelů, ale také kuchařek, školníků a dalších pracovníků.

Odbory: Situace je kritická

„O kritické situaci jsme už několikrát informovali ministerstvo. Teď čekáme, jak na náš další krok zareaguje,“ poznamenal Kremla s tím, že se nedostatek financí ve školství dotkne především úrovně vzdělání žáků a studentů.

Ke stávce se připojila většina pedagogů Základní školy Jana Železného v Prostějově. Ve škole přes den zůstalo vedení, někteří pedagogové a také kuchařky, které se včera místo vaření věnovaly velkému úklidu. „Většina učitelů měla volno. Někteří přišli z vlastní iniciativy do školy a pomáhali, kde bylo potřeba,“ uvedl ředitel školy Jan Krchňavý.

Stávkovalo se také na Základní škole v Bedihošti. „Nelíbí se nám, že stát dává do školství rok od roku méně peněz. V tuto chvíli vůbec nejde o naše platy, ale o děti. Těm školy nebudou moci pořídit pomůcky a možná ani některé učebnice, přestože základní vzdělání by mělo být zcela zdarma. Naše učitelky se doslova stydí, když od dětí musejí vybírat peníze například za pracovní sešity,“ řekl ředitel bedihošťské školy Karel Krajča.

„Přesto jsme stávku pojali s nadhledem. Všichni učitelé zůstali ve škole, dělali výzdobu, uklízeli a připravovali se na vyučování,“ dodal Krajča. Čtrnáct z třiceti pedagogických pracovníků stávkovalo také na prostějovské střední zdravotnické škole. Studenti proto měli mimořádný rozvrh. „Účast ve stávce byla naprosto dobrovolná. Já osobně jsem se připojil, protože považuji za skandální, jakým způsobem přistupuje vládní koalice k rezortu školství. Náklady na něj jsou rok od roku vyšší, ale peněz je stále stejně, možná dokonce méně,“ řekl učitel zdravotnické školy, který si nepřál být jmenován.

Velmi ho pobavila informace o tom, že učitelé berou v průměru jednadvacet tisíc korun měsíčně. „O penězích tato stávka není, ale na tuto magickou sumu, která se uvádí, bych chtěl opravdu někdy dosáhnout,“ dodal pedagog.

Podle ředitelky odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství Kateřiny Böhmové ve státním rozpočtu rozhodně na školství nechybějí třimiliardy korun. „Schází pouze finanční prostředky na pokrytí požadavku odborářů. Na pokrytí mzdových nároků ze zákona jsou finance dostačující,“ sdělila Böhmová. Dodala, že ministerstvo je připraveno s odboráři o požadavcích jednat.

Včerejší stávka podle ředitelů prostějovských škol nezpůsobila rodičům ani dětem žádné větší problémy. „Všechny jsme předem informovali. Ze strany rodičů jsme nedostali sebemenší stížnost,“ poznamenal Krajča.

Podobnou zkušenost měli i ve škole Jana Železného v Prostějově. „Nikdo z rodičů nic nenamítal. Pokud by ale někdo své dítko neměl kde umístit, byli jsme ochotni jej pohlídat,“ uvedl Krchňavý.