V prvním případě došlo na neinformování vlastníka sousední nemovitosti ze strany magistrátu, ve druhém pak tentýž vlastník projevil nesouhlas s výstavbou.

„S projektem nesouhlasím, protože stíní rekreační zahradu i byt. Měla by jen pár centimetrů od něj vyrůst osmimetrová zeď," upozornil s tím, že proti realizaci stavby podal dohromady na dvacet námitek. A kraj nakonec vlastníkovi vyhověl.

Tyto námitky se však nyní snaží odstranit vedení města Prostějova. Alespoň podle slov náměstka primátorky Zdeňka Fišera. "

Výstavba tělocvičny za Spektrem na Vápenici je závislá na rozhodnutí nadřízeného úřadu. V současné době se provádí výpočet oslunění sousední budovy a posouzení, zda se jedná o obytné místnosti jak uvádí majitel. Na základě těchto údajů rozhodne nadřízený úřad, zda se jedná nebo nejedná o kvalifikovanou námitku proti vydání stavebního povolení," uvedl pro Deník.

Nicméně majitel na tom, že jde o byt a chystaná stavba mu nemovitost znehodnotí, trvá.

František Fröml: Od začátku je to špatně

V minulosti i nyní se pak objevují kritici záměru města. Ne tak výstavby sportovní haly jako spíše jejího umístění.

"Od začátku je to špatně. Problém vidím hlavně v tom, že se takto zahltí vnitroblok. Další pak v parkování - přece když naroste zastavěná plocha, je třeba se připravit i na nárůst té parkovací," uvedl František Fröml, architekt a zároveň opoziční zastupitel k chystané sportovní hale.

Náhradní varianty

Zatím není jisté kdy magistrát opět požádá o stavební povolení a zda ho získá. Podle Zdeňka Fišera však jsou v záloze i varianty pro případ, že by se stavbu nepodařilo na Vápenici umístit.

"Máme vypracované studie na tělocvičnu nebo multifunkční halu v areálu bývalých kasáren. Město vykupuje pozemky od Českých drah za místním nádražím, kde je možno umístit velkou tělocvičnu včetně rozsáhlých parkovacích ploch i pro ostatní přilehlé sportovní areály. Další plochu určenou pro sport vykoupilo město za Lidlem na Anenské ulici," uvedl náměstek s tím, že nevylučuje ani jednání se soukromým investorem ohledně výstavby haly.

Nicméně za takový počin se dá považovat i stavba Národního olympijského centra na západním okraji Prostějova. Ten je však trvale pod palbou kritiky z řad opozice.


Některé návrhy radních stran výstavby sportoviště by však někteří opoziční politici byli ochotní podpořit.

"Líbí se mi možnost výstavby za místním nádražím, o níž vedení města hovoří. Blízko je škola, dopravní dostupnost je také dobrá," prohlásil František Fröml.

Zatímco však prostějovská koalice vede k tématu nové městské sportovní haly boj jak s opozicí, tak s majitelem sousedního pozemku, na jedné věci se všechny strany shodnou: na potřebě vzniku sportoviště.

"Sportů je v Prostějově hodně, byli bychom proto rádi za novou halu. Mohli bychom navýšit počet tréninků pro děti," uvedl pak za sportovce tajemník prostějovských házenkářů Tomáš Jurík.