Hojně frekventované cyklostezky budou na delší dobu neprůjezdné. Desítky až stovky na bicyklech denně do práce dojíždějících lidí z Kostelecka a okolí Smržic, budou nuceni jezdit po silnicích. Důvodem budou stavební práce při budování severního obchvatu Prostějova. Cyklostezka do Smržic se uzavře již v pondělí 9. září a neprůjezdná bude minimálně osm měsíců.

Uzavření cyklostezky mezi Smržicemi a Prostějovem, která je hojně využívána i rodinami s dětmi a bruslaři, stejně tak i trasa na Kostelec na Hané.

"Velká část cyklistů z Prostějova volí právě tyto trasy. Směr Smržice a dále na Držovice, nebo na Kostelec. Jde o ideální projížďku i pro rodiny s malými dětmi, nebo pro cyklisty, kteří jedou ze Smržic, či z Kostelce dál. Tito budou nejspíše muset volit cestu po silnici. Nemluvě o bruslařích, kteří to mají s alternativami složitější. Pokud dojde k plánovanému omezení dotkne se to zmíněných skupin," nechal se slyšet Petr Tomčiak z Prostějova.

"Maximálně devět měsíců"

Původně měla být cyklostezka na Smržice neprůjezdná dvacet měsíců. Vedení města Prostějov však uvádí, že se bude jednat o polovinu kratší dobu.

"Cyklostezka bude uzavřena pouze na nezbytně nutnou dobu, nikoliv po celou dobu budování severního obchvatu. Jednáme trvale v této záležitosti s Krajským úřadem Olomouckého kraje včetně možnosti náhradní provizorní trasy po dobu uzavírky," sdělil Deníku náměstek primátora Jiří Rozehnal a dodal: "Reálný odhad počítá s tím, že cyklostezka bude neprůjezdná maximálně osm až devět měsíců."

Původní verze o rok a půl zavřené cyklostezce notně namíchla širokou veřejnost.

"Na kole jezdím velice rád i mimo Prostějov, takže osobně z toho velkou radost nemám, že například ze Smržic do Prostějova budu muset podle všeho jet po silnici. Tuto stezku používám opravdu často. Rok a půl je navíc hodně dlouhá doba.Také bych ocenil, kdyby byla tato informace někde výrazněji zveřejněná, zvláště když Prostějov je přezdíván Hanácký Hanoj a uzavírky mají probíhat tak dlouhou dobu a zaráz," komentuje situaci Lukáš Pazdera taktéž z Prostějova.

Uzavření trasy směr Smržice je tedy od pondělka neodvratnou skutečností. Podle toho jak budou práce na severním obchvatu pokračovat, pak dojde i k uzavření cyklostezky do Kostelce na Hané.

"O přesných termínech bude veřejnost včas a řádně informována, stejně tak jako v případě cyklostezky směr Kostelec na Hané, jejíž omezení se bude časově odvíjet od průběhu stavby," ujišťuje veřejnost náměstek Rozehnal.