Severní obchvat spojující kruhový objezd u Držovic se silnicemi 449 směr Smržice 366 směr Kostelec na Hané, si přejí řidiči již několik let. Mírné zdržení, už jim příliš nevadí.

"Čekáme tolik let, takže nějaké dva měsíc nevadí, snad se toho ještě dožiju," usmíval se osmasedmdesátiletý Jan Vysloužil z Čelechovic na Hané, jenž právě výše uvedenými silnicemi jezdí pravidelně.

Hejtmanství důvody zdržení vysvětluje.

"Krajský úřad Olomouckého kraje v současné době čeká na oficiální výsledky geofyzikálního průzkumu v předmětné lokalitě. Zároveň je v běhu proces podepisování smlouvy s dodavatelem stavby. Dodavatel musí zahájit práce do třiceti dnů od dne, kdy smlouva nabyde účinnosti," informovala mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.

Severní obchvat - Dopravní spojka, která by měla ulevit přetížené Olomoucké ulici by měla ústit z kruhového objezdu u Držovic.

Mapka severního obchvatu Prostějova. Zdroj: Město Prostějov

Potvrzení opožděného zahájení sdělil Deníku i náměstek primátora Jiří Rozehnal.

"Na základě informace hlavního investora - Krajského úřadu Olomouckého kraje sděluji, že z důvodu zákonného požadavku na archeologický průzkum v lokalitě Kostelecká - Smržice dojde k přesunu počátku stavby na měsíc srpen 2019. Tento posun umožní taktéž uskutečnit sklizeň na polích, kterých se výstavba Severního obchvatu týká. Jedná se menší zpoždění, nicméně vzhledem k charakteru stavby na takzvané zelené louce se zcela jistě dožene," nedělá ze dvou měsíců vědu náměstek Rozehnal.

Kompletní stavbu Severního obchvatu zajišťuje Krajský úřad Olomouckého kraje ve spolupráci se Statutárním městem Prostějov. O potřebě severního obchvatu už dříve mluvil i prostějovský primátor.

"Zahájení stavby Severního obchvatu je jedním z prioritních projektů nejbližších let," potvrdil František Jura, primátor Prostějova.

Stavba by měla být dokončena v roce 2021 a přijde na 350 milionů korun.

Projekt severního obchvatu Prostějova

2010 začátek přípravy projektu

2012 projekt obchvatu dokončen

2015 začíná se s výkupy pozemků

2016 veřejná schůze s vlastníky pozemků

2018 výkup pozemků dokončen

2018 v listopadu vydáno stavební povolení

2019 v dubnu byl vybrán dodavatel stavby

2019 v srpnu zahájení stavby