Úleva přetížené Olomoucké ulici se už rýsuje. Několik let trvající přípravy stavby Severního obchvatu Prostějova je u konce.

Pozemky jsou vykoupeny, zbývá už jen vybrat dodavatele samotné stavby.

"Zahájení stavby Severního obchvatu je jedním z prioritních projektů nejbližších let," potvrdil František Jura, primátor Prostějova.

Za 350 milionů

Kompletní stavbu Severního obchvatu zajišťuje Krajský úřad Olomouckého kraje ve spolupráci se Statutárním městem Prostějov.

"Celkový objem prací se bude pohybovat v částce cca tři sta padesát milionů korun, které budou čerpány z dotací," informoval Deník náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Severní obchvat Prostějova - nákres

Nákres severního obchvatu Prostějova. Zdroj: www.prostejov.eu

Zahájení stavby se rýsuje na konec příštího roku, přípravy budou zahájeny už v průběhu léta.

"Na stavbu bylo vydáno pravomocné stavební povolení, jehož podmínkou vydání je ukončený výkup všech dotčených pozemků. Na dodavatele stavby probíhá ze strany krajského úřadu výběrové řízení, které bude ukončeno na jaře příštího roku," říká dále náměstek Rozehnal.

Řidiči se na obchvat těší

Severní obchvat spojující kruhový objezd u Držovic se silnicemi 449 směr Smržice 366 směr Kostelec na Hané, si přejí řidiči již několik let.

"V ranní nebo odpolední špičce je situace na Olomoucké neúnosná. Kolikrát projet od Tesca k přejezdu trvá dvacet minut. Po obchvatu by to bylo několikanásobně rychlejší," nechal se slyšet například Jan Vysloužil dojíždějící do města z Čelechovic na Hané.

Na průjezd novou spojkou si však on i další řidiči ještě počkají.

"Předpokládané zahájení stavby je na přelomu roku 2019 a stavba bude rozdělena do několika etap, samozřejmě s přihlédnutím k zajištění příjezdu do firem a domů, kterých se stavba bude týkat. Předpokládané ukončení stavby je v roce 2021," uzavřel Jiří Rozehnal.