Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba rondelu sebou přinese půlroční objížďku

Prostějov /ANKETA, TRASY OBJÍŽDĚK, SCHEMA UZAVÍREK/ - Stavba rondelu na Petrském náměstí v Prostějově: zahájení prací 15. března 2010, zprovoznění 31. srpna téhož roku. Cena zhruba 23 milionů korun. Investory jsou Olomoucký kraj a město Prostějov, kteří si od kruhové křižovatky slibují plynulost provozu. Stavba však na půl roku potrápí řidiče v centru města.

26.2.2010 26
SDÍLEJ:

Petrské náměstíFoto: Karel Rozehnal

„Rozhodnutí o uzavírce komunikací kvůli stavbě rondelu vydá dopravní odbor během pátku 26. února,“ vzkázala řidičům prostějovská mluvčí Jana Gáborová.

Prostějovskému deníku poskytla návrh velké objízdné trasy. Povede ulicemi Průmyslová, Kralická, Šárka, Okružní, Brněnská a přes Poděbradovo náměstí. Pokračuje Palackou, Blahoslavovou ulicí, Přikrylovým náměstím na Vápenici, Svatoplukovou ulicí, Vrahovickou ulici a končí opět v Průmyslové.

„Rondel na Petrském náměstí bude znamenat další posun k lepšímu zprůjezdnění města,“ zdůvodňuje nákladnou stavbu prostějovská místostarostka Alena Rašková.

Ubude díky rondelu smogu?TRASY OBJÍŽDĚK. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

„V době dopravní špičky, což je kolem čtrnácté hodiny, se na křižovatce v Dolní ulici tvoří obrovské kolony. Mnohdy končí až u estakády,“ přiblížila Rašková s tím, že s kruhovým objezdem by měly řady aut zmizet.

„Řidiči budou křižovatkou snadněji projíždět a odpadne jim také čekání na semaforech,“ dodala Rašková, která věří, že díky rondelu ubude v ulicích i hluk a smog. „Ten vzniká především při stání se zapnutým motorem,“ podotkla.

Policisté rondely jako dopravní řešení vítají: „Je statisticky podložené, že jsou bezpečnější, než jiné křižovatky, a to nejen pro šoféry, ale i pro cyklisty. Stává se na nich minimum dopravních nehod,“ vyjádřila se policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Diskutéři rondel většinou vítají

Názory lidí se různí. „Je to dobrý nápad,“ reagoval krátce po zveřejnění záměru postavit na Petrském náměstí rondel v debatě na webu Prostějovského deníku diskutér pod přezdívkou Ja.

Ani další, Jon, proti stavbě nic nemá. „V tomto případě je kruháč užitečný. Kvůli semaforům je to tam pořád ucpané. Je to přece jen velká křižovatka, na níž se kříží minimálně dvě frekventované trasy,“ vyjádřil se.SCHEMA UZAVÍREK. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Účastník diskuse Pavel má však jiný názor. „Na Petrském náměstí rondel není potřeba, provoz zde nikdy nezkolaboval,“ nechal se slyšet.

Rondel bude pamatovat i na chodce a cyklisty

Všem, kteří si myslí, že při budování rondelu zapomene město na cyklisty a chodce, místostarostka Alena Rašková vzkazuje, že projektanti mysleli i na ně.

„Rondel bude samozřejmě bezpečný i pro tyto účastníky dopravy,“ prohlásila s tím, že jedna z větví kruhové křižovatky povede i do momentálně uzavřené ulice Sádky.

Dopravní opatření k úplné uzavírce křižovatky silnic II/150 x II/367 (Petrské náměstí)

Po dobu výše uvedené úplné uzavírky bude zrušena pro oba směry zastávka Prostějov, Újezd.

Pro spoje linek 730800, 760700, 850129, 870104, 870105, 910122, 940085, 720280, 780281, 720282, 720290, 780001, 780960, 950107, které neobsluhují zastávku Prostějov, Újezd se stanovuje trasa takto: Prostějov, aut. st., ul. Janáčkova, Pražská, Letecká, vpravo Dolní a vlevo na R 46.
Trasa platí v obráceném gardu i pro opačný směr.
Pro spoje linek 720280, 780281, 720282, 720290, 780001, 780960, 950107, 780054, 780291, 780751, 780754, 780801, 780962, 810630, které obsluhují zastávku Prostějov, Újezd se stanovuje trasa takto :
Prostějov, aut. st., ul. Janáčkova, Pražská, Letecká, vpravo Dolní, vlevo Jezdecká, vpravo Studentská, vpravo Lidická, kde jsou zřízeny náhradní zastávky pro výstup a nástup cestujících místo zrušené zastávky Prostějov, Újezd pro oba směry, vlevo ul. Wolkerova a dále dle licencí.
Trasa platí v obráceném gardu i pro opačný směr.
Pro spoje linek 770040, 780630, 780631, 780652, 780660, 780662, 780800, 820811,
se zastávka Prostějov, Újezd ruší bez náhrady. Nejbližší zastávkou je zastávka Prostějov, aut. st.
Trasa se stanovuje takto :
Prostějov, aut. st., ul. Janáčkova, Pražská, Letecká, vpravo ul. Dolní, vpravo ul. Kralická (nadjezd nad žel. tratí) a dále dle licencí
Trasa platí v obráceném gardu i pro opačný směr.
Pro linku 830810 se ruší zastávka Prostějov, Újezd.
Trasa a zastávky stanovují trasa :
Sjezd z R 46 u Mechaniky, vlevo ul. Dolní, vlevo Jezdecká, vpravo Studentská, vpravo Lidická náhradní zastávka, vlevo na městský okruh Wolkerova, Palackého, Blahoslavova, Vápenice, vlevo Olomoucká a dále dle licence.
Trasa platí v obráceném gardu i pro opačný směr.
Pro spoje linky MHD 41 se v obou směrech ruší zastávka Prostějov, Újezd a stanovuje trasa takto :
Prostějov, aut. st., ul. Janáčkova, Pražská, Letecká, vpravo Dolní, vlevo Jezdecká, vpravo Studentská, vpravo Lidická, kde jsou zřízeny náhradní zastávky pro výstup a nástup cestujících místo zrušené zastávky Prostějov, Újezd pro oba směry, vlevo ul. Wolkerova a dále dle licence.
Trasa platí v obráceném gardu i pro opačný směr.
Pro spoje linky MHD 7 se v obou směrech ruší zastávka Prostějov, Újezd bez náhrady a zastávka Dolní se přemísťuje na zastávku Dolní, FTL. Trasa se stanovuje takto :
Prostějov, Vápenice, Svatoplukova, Janáčkova, Pražská, Letecká, vpravo Dolní, náhradní zastávka Dolní, FTL vpravo ul. Kralická a dále dle licence.
Trasa platí v obráceném gardu i pro opačný směr.
Pro linky MHD 74 se v obou směrech ruší zastávka Prostějov, Újezd
a stanovuje trasa takto :
Ul. Wolkerova vpravo Lidická kde jsou zřízeny náhradní zastávky pro výstup a nástup cestujících místo zrušené zastávky Prostějov, Újezd pro oba směry vlevo Studentská, vlevo Jezdecká, vpravo Dolní, náhradní zastávka Dolní, ul. Dolní, vlevo Letecká, Pražská, Janáčkova, Prostějov, aut. st., ul. Janáčkova, Pražská, Letecká, vpravo Dolní, vpravo Kralická a dále dle licence.
Trasa platí v obráceném gardu i pro opačný směr.

Autor: Radim Havlík

Považujete vybudování rondelu na Petrském náměstí za krok správným směrem?

Ano

47 %

Spíše ano

9 %

Spíše ne

5 %

Ne

37 %

Je mi to jedno

1 %

Hlasovalo: 78

Anketa byla ukončena

26.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:
Plumlov čeká výsadba lipové aleje na staré cestě k přehradě.
6

V Plumlově vysadí lipovou alej a podpoří dobrou věc

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje jako jediná škola z Prostějovska.

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje

Výlov Podhradského rybníka: Ryb je dost, kazí to jen počasí

FOTOGALERIE / Prakticky bez ryb je po pondělku Podhradský rybník v Plumlově. Postarali se o to rybáři, kteří provedli výlov prastarého rybníka.

Volební lístky došly? Mnohde je dostali na poslední chvíli, jinde se nedočkali

ANKETA / Volební klání ještě ani nezačalo, na Prostějovsku už ale vyvstává první problém: nejsou volební lístky. Alespoň tedy ve schránkách mnohých lidí žijících v centrální a západní části okresu.

Ten už si tu nezapíská, zlobily se Smržice na rozhodčího

FOTOGALERIE / Fotbalisté Smržic doma jen remizovali s posledním týmem I.B třídy Vrchoslavicemi 2:2. V následném rozstřelu pak sice domácí získali druhý bonusový bod, ale ani to nepřekrylo jejich zlost na výkon rozhodčího.

Cyklista přejížděl po přechodu, vjel pod auto

V nemocnici skončila pondělní jízda šedesátiletého cyklisty centrem Prostějova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení