„Rada města schválila na svém zasedání uhradit mzdové náklady učitelů plavání v období příštího roku," potvrdila Ivana Hemerková, náměstkyně primátora prostějovského magistrátu. Dodala, že půjde o částku ve výši 263 tisíc korun. Školáci se učí plavat na Základní škole Dr. Horáka.

Hemerková popsala, že ministerstvo školství peníze pro výuku plavání omezilo již letos. Pro příští rok zatím v této oblasti pouze slibuje nápravu.

„Ministr školství předběžně přislíbil, že prostředky na výuku plavání se v příštím roce vrátí na původní úroveň. Pokud k tomu dojde, budou finanční prostředky na plavání školáků věnované radou města vráceny do městského rozpočtu," popsala Hemerková.

Prostějovští radní již letos v květnu rozhodli o finanční podpoře na zajištění výuky plavání v období od počátku září do konce prosince letošního roku.

„K tomuto opatření došlo proto, že stát snížil objem garantovaných neinvestičních prostředků o pětadvacet procent, přičemž z tohoto důvodu by školy byly nuceny upustit od výuky plavání ve třetí třídě," vysvětlila náměstkyně.

Primátor Miroslav Pišťák varuje, že město nemůže donekonečna brát na svá bedra závazky státu. „A to i s ohledem na výpadek ve sdílených daních, který letos činí zhruba jednadvacet milionů korun," zdůraznil primátor.