Starosty rozhořčila Topolánkova reakce na jejich dopis, v níž popisoval, co všechno armáda pro obyvatele obcí zabezpečuje. Premiér v dopise zaslaném starostům vyzdvihoval například to, že armáda dotuje svá předškolní a školní zařízení, kam dojíždějí děti z okolí, svoz odpadů, lidé z obcí podle něj mohou navštěvovat kulturní a společenské akce pořádané armádou či její sportoviště. Taky připomněl, že armáda dává lidem práci.

„To je ale čím dál horší, protože volná místa stále častěji obsazují vojáci, kteří odcházejí do důchodu. Kvůli nim i naše lidi propouštějí,“ reagovala již dříve starostka Norberčan Marie Vališová (bezp.) . Na to, že armáda zpřístupnila a pomohla vybudovat turistické trasy a cyklotrasy poznamenala, že v případě záměru cyklotrasy z Moravského Berouna do Olomouce právě armáda s jedním jejím úsekem nesouhlasí.

„Ať poctivě řeknou, že investice do Brd jsou jakýsi úplatek obcím za to, že tam radar bude stát. Pokud ale tvrdí, že peníze s radarem nesouvisejí, nevidíme důvod, proč by do jednoho vojenského újezdu měly přitéct finance a do druhého ne,“ shodli se včera starostové Norberčan, Domašova nad Bystřicí a Mrskles.

Podle starostky Vališové není pravdou, že armáda platí lidem za odpady, školu či autobusy, jak píše premiér. „To všechno si platíme sami. Zřejmě nás nepochopil, proto se hodláme ozvat znovu,“ komentovala starostka, která se s kolegy z ostatních samospráv z okolí Libavé sešla minulý týden v Potštátu, aby se dohodli na dalším postupu.

Připomněla, že o zanedbanosti oblasti v okolí Libavé, kde žijí tisíce lidí, existuje studie provedená za exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. „Tam jsou fakta, která si mohou přečíst. Nepožadujeme nic neprávem. Na sousedství s vojenským prostorem doplácíme,“ poznamenala.

Starostové poukazují na to, že obce odříznuté z jedné strany cvičištěm se nemohou rozvíjet.

„Lidé odcházejí jinam. Zatímco dříve jsme měli na 550 obyvatel, v současnosti žije v obci 460 lid,“ uvedl starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka (nez.).

Obcím připadlo nefér, že vláda slíbila přes miliardu korun na rozvoj Brd. Zatímco v případě Libavé, o níž se při prvních návštěvách amerických specialistů na protivzdušnou obranu hovořilo jako o možném místě pro vybudování jejich radarového systému, roky zůstává pouze u slibů.

„Chceme, aby se vláda, stejně jako v případě Brd, začala Libavou zabývat a podpořila její rozvoj,“ shrnuli starostové.