„Chtěli jsme zveřejnit, jakým způsobem jsou v republice rozdělovány daně,“ vysvětlil starosta Vrbátek Ivo Zatloukal. Podle něj téměř nikdo z místních neví, že obce pod sto tisíc obyvatel dostávají jiný příspěvek na osobu než čtyři největší města v Česku.

Právě to se menším sídlům nelíbí. Některé náklady jsou totiž stejné, ať už člověk žije ve vesnici nebo v Praze.

Cedule osadili i v Drahanech a Držovicích

Tabule s nápisem nainstalovali včera také v Drahanech nebo v Držovicích.

„Necháme je pověšené zhruba týden až čtrnáct dní,“ zmínil se starosta Drahan Milan Marek.

Ve Vrbátkách umístili cedulí celkem devět

„Původně měly viset jen jeden den, ale nakonec jsme se rozhodli, že je necháme co nejdéle,“ konstatoval starosta Vrbátek Ivo Zatloukal s tím, že někteří starostové si kvůli tomu papírové nápisy nechali zalaminovat.

„V Evropě se to řeší jinak, jsme jediným státem, kde se daně rozdělují podle starého totalitního zákona,“ zmínil se starosta Zatloukal. Podle něj to politikům vyhovuje, protože voliči klíčových stran jsou ve velkých městech.

Nový návrh zákona o přerozdělování daní úřadům místních samospráv zpracovávala komise při ministerstvu financí. Vycházela přitom z analýzy Vysoké školy ekonomické.

„Své zástupce jsme v komisi měli i my, ale její činnost byla ukončena,“ informoval předseda Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Josef Bartoněk, starosta Osvětiman u Kyjova.

Studie: Diskriminovány jsou všechny obce

Sdružení celou protestní akci organizovalo. Podle Bartoňka se předpokládalo, že jsou zvýhodněna všechna větší města. Studie ale přinesla překvapující zjištění, že diskriminovány jsou všechny obce v Česku, kromě čtyř největších sídel.

Podle současného systému rozdělování daní dostanou místní samosprávy 116 miliard korun. Z toho téměř polovinu si rozdělí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.

Dalších více než 6600 obcí, v nichž žije 80 procent všech obyvatel, dostane zbytek. Z vysokoškolské studie vyplývá, že 40 procent výdajů na jednoho obyvatele je stejných bez ohledu na to, zda jde o malou obec, městečko nebo velké město.

Sdružení navrhuje posílit rozpočty všech měst a obcí do 100 tisíc obyvatel o částku 21 miliard korun, což je v průměru 2,5 tisíce korun na jednoho obyvatele.

Chce toho dosáhnout změnou kritérií při rozdělování daní.

„Například Prostějov tratí na současném systému kolem 60 milionů korun ročně,“ zmínil předseda SMS ČR s tím, že s protestní akce bude sdružení organizovat i v budoucnu.

SOUVISEJÍCÍ:

Olomoucko - U vjezdu do obcí visí protestní cedule. Kvůli daním

Kroměřížsko -Obce vyráží do boje proti daňové diskriminaci

Zlínsko -Upravené značky: obce jsou daňově znevýhodněné