„Netvrdím, že od osmadevadesátého roku, kdy jsme se stal místostarostou, se v Prostějově udělalo jen to nejlepší. Některé věci se mohly dělat jinak a já za to nesu spoluodpovědnost. Občané to mají možnost posoudit,“ řekl také ve čtvrtek odpoledne Miroslav Pišťák.

Pane starosto, Prostějované asi nejvíc kritizují nákladnou stavbu aquaparku v Krasicích a záležitosti kolem plánovaného bourání Kaska – Společenského domu v Komenského ulici. Jak tyto věci vnímáte?

Netvrdím, že aquapark nešel řešit jinak. Na druhou stranu, pokud by do něj nikdo nechodil, byl by to velký vykřičník. To se ale od zprovoznění tohoto centra nestalo. A Kasko, to je na delší povídání.

Tvrdíte, že kultura ve městě nepadne s Kaskem.

Je to tak. Musíme si uvědomit, jak málo akcí dokáže naplnit tak velký společenský sál. Městská zóna je tak kromě plesové sezony liduprázdná. To chceme změnit.

Firma Manthellan chce v lokalitě Kaska vybudovat velkou obchodní galerii. Kromě dvou vizualizací ale konkrétní projekt veřejnosti nepředstavila. Kde je záruka kvalitní architektury?

Tou má být prestižní zahraniční kancelář, která se na projektu podílí.

Chystáte ve smlouvě uzavřené s Manthellanem úpravy?

Ano. Víme, že jisté podmínky mohly být jiné.

Na výstavbě aquaparku se podílela firma Pozemstav, kde je předsedou představenstva radní Zdeněk Peichl z ODS. Někteří Prostějované míní, že stejná společnost bude spolupracovat i na výstavbě obchodní galerie. Jak vnímáte pana Peichla a potažmo i celou spolupráci s vaším koaličním partnerem ODS?

Pan Peichl je silná osobnost. Spolupráce s ODS je pro mě sňatkem z rozumu. Veřejnosti mohu slíbit, že radnice v lednu nebo v únoru příštího roku zveřejní, která firma za posledních nejméně pět let vyhrála městské zakázky. Zcela jistě to nebude každým rokem Pozemstav.

Na posledním zasedání zastupitelů vás Aleš Matyášek z opoziční TOP 09 vyzval v souvislosti s Kaskem ke zvážení rezignace.

Následně se mi svým způsobem omluvil. Neznal totiž všechny souvislosti spojené s uzavřenými smlouvami. Nebudu zastírat, že nejsem nadšen, když zazní silná kritika. Zároveň si ale uvědomuji, jak dobré je takový hlas vnímat.

Co bude se stacionárními radary, které loni v létě přestaly v Prostějově fotografovat řidiče, kteří překračují povolenou rychlost?

Ministerstvo dopravy k této problematice stále nevydalo stanovisko. S návrhem řešení přišla firma Czech Radar, která zařízení vlastní. Tvrdím, že pokud nepůjde o právně nezpochybnitelné řešení, pak musíme smlouvu o pronájmu zařízení vypovědět a najít řešení jiné. Měli bychom také znát názor veřejnosti v otázce opatření přispívajících k bezpečnosti v dopravě.

Občas připomínáte, že jezdíte hromadnou dopravou. Máte řidičský průkaz?

Mám propadlý průkaz na motocykl. Jezdil jsem na skútru a musím říct, že dokázal vyvinout vyšší rychlost než padesát kilometrů v hodině. Pokud cestuji pracovně, vozí mě služební řidič.

Poslanci před nedávnem schválili úpravu legislativy, která má Prostějovu přinést titul statutárního města.

Dalo se to očekávat, nešlo o spornou záležitost. Předpokládám, že problém nebude ani u senátorů a prezident zákon podepíše.

Prostějov tedy bude magistrátem. Plánujete v této souvislosti vytvoření samostatných městských částí či opětovné připojení Mostkovic a Držovic?

Ne, taková myšlenka mě vůbec nenapadla. Ostatně, muselo by se o tom rozhodovat v referendu a na základě ekonomických rozborů, zda je to vůbec přínosné. Titul statutární město je především prestižní záležitost, dává možnost ovlivnit zákony.

Co přinese titul statutárního města vám osobně?

Pro tak starého muže, jako jsem já, není důležité, zda je starostou, nebo primátorem.

Váš kolega z ČSSD, konický rodák Miroslav Vlček, bude kandidovat do senátu za Jesenicko. Co vy na to?

Já na Jesenicku nežiji. Mým kandidátem do senátu je Božena Sekaninová. Panu Vlčkovi přeji hlavně pevné zdraví.

A vaše zdraví?

Zaplať pánbůh, že jsem na tom trošičku dobře. Ve dvaasedmdesáti letech je totiž člověk už mírně opotřebován.

Vím, že žijete v paneláku.

Ano, od šestašedesátého roku. O domácnost se stará manželka. V roce 2014, pokud dožijeme, spolu oslavíme zlatou svatbu.

Prozradíte recept na dlouhé manželství?

Řeknu jen jediné – tolerance.

Co popřejete lidem do nového roku?

Především zdraví a ať se nám daří alespoň trošku slušně. Nezastírám, že mě mrzí současná vysoká nezaměstnanost. Vím, že pro propuštěné muže nad padesát let je šance na zisk práce nulová a mám strach, že nynější sociální reformy se obrátí právě proti těm, kteří celý život dřeli.

Co slíbíte občanům města?

V únoru je městská rada seznámí se svým programovým prohlášením. Zkusíme pokračovat v rekonstrukcích škol a školek, pokusíme se zlepšit situaci v dopravě a velkou pozornost budeme věnovat životnímu prostředí. (rh)