Na středeční tiskové konferenci městské rady položil na masivní stůl kanceláře těžkou plastiku, kterou Prostějov obdržel za první místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys.

Místostarostka Alena Rašková při převzetí tohoto ocenění řekla, že předpokladem rozvoje města je nejen blízkost k dálnici, ale především tradice oděvního průmyslu.

Oděvnictví?

„I po krachu Oděvního podniku Prostějov je u nás několik velmi dynamicky rozvíjejících se oděvních firem střední velikosti,“ řekla Rašková.

Veřejně dostupné výsledky hospodaření středních oděvářských firem působících v Prostějově ale o dynamickém rozvoji v této sféře nehovoří.

Například Koutný, specialista na pánskou konfekce, dosáhl v roce 2006 výsledku hospodaření za účetní období necelých 13 milionů korun při 96 zaměstnancích. V roce 2009 to bylo při stejném počtu lidí 12,5 milionu.

Firma H&D, známá například hotovením košil, měla v roce 2007 šestapadesát zaměstnanců, přičemž vykázala výsledek hospodaření za účetní období ve výši zhruba 6,4 milionu korun. V roce 2010 zaměstnávala stejný počet pracovníků a tratila více než 6 milionů korun.

Rozvoj, alespoň v letech před hospodářskou krizí, naopak prokazují výsledky společnosti Železárny-Annahütte. Ve zhruba 170 zaměstnancích vydělala fabrika v roce 2003 zhruba 33 milionů korun. V roce 2006 to bylo 128 milionů korun.

Prostějov táhne strojírenství

„Po krachu Oděvního podniku je zcela jednoznačné, že Prostějovu nedominuje oděvnictví, ale právě strojírenství,“ vyjádřila se Helena Chalánková z Okresní hospodářské komory Prostějov.

Připomíná, že dobře si vedou nejen strojírenské podniky v areálu železáren v Dolní ulici, ale i ty v nedaleké průmyslové zóně. „Nezaznamenala jsem, že by některé z nich byly v útlumu,“ poznamenala k tomu Chalánková.

Stejně jako ostatní Prostějovany ji mrzí krach Oděvního podniku. „

Byl to kolos, gigant, největší zaměstnavatel,“ připomíná a zdůrazňuje, že časy největší slávy OP se už nevrátí. Prosperovat v tomto oboru totiž dokážou jen menší firmy.

„U nich nehrozí, že ztráta velkého zákazníka rovná se konec výroby,“ vysvětlila.

Jak k prvnímu místu Prostějov přišel?

Michal Kaderka, zpracovatel dat srovnávacího výzkumu město pro byznys, vysvětlil, že Prostějov obhájil loňské prvenství, které získal zejména za dobré výsledky v oblasti kvality lokality a kvality veřejné správy.

„Nejlépe ze všech měst Olomouckého kraje si vedl také u podnikatelů. Ti v telefonickém výzkumu hodnotili podnikatelské prostředí, přístup městského úřadu nebo dostupnost vhodné pracovní síly,“ konstatoval.

Město pro byznys je srovnávací výzkum, jehož cílem je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání ze strany místních samospráv. Vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, partnerem je společnost Eurovia CS. Odborným garantem je Hospodářská komora, data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank.