Zvlášť spokojení jsou však v Brodku u Prostějova. Alespoň podle tamního starosty. Městys totiž neleží na železniční trati a při změnách v linkové dopravě přišli jeho obyvatelé o přímé spojení Brodku jak s Olomoucí, tak s Brnem.

„Je to slabá náplast, taková vlaštovka,“ uvedl starosta Radek Rozmánek. Připomíná, že dříve nebyl problém se z Brodku dostat do obou krajských měst. Tyto spoje však zanikly a nenahradilo je až donedávna nic.

„Lidé odsud jezdili do olomoucké fakultní nemocnice i do Brna. Historicky se nikdy nestalo, že by u nás neexistovalo přímé spojení. I proto jsme si stěžovali hned se zveřejněním zamýšlených změn,“ řekl Radek Rozmánek.

Tvrdá kritika a částečná náprava

Kraj společně se společností KIDSOK schytal za některé změny tvrdou kritiku. Příkladem mohou být Olšany, kde se změnila trasa části linek, či Němčice nad Hanou, kde zas místní poukázali na zhoršené spojení a ve výsledku na více času stráveného na cestách.

Kraj už na výtky reagoval a koncem ledna zveřejnil změny. Řada jich však má teprve vstoupit v platnost.

Testování zastávek

O tu nejčerstvější, z Brodku, se postará firma Retrobus z Držovic. Majitel Tomáš Studený potvrdil, že první vozidla vyjela už minulý týden.

„Testovali jsme označení zastávek i funkčnost přístrojů. Počítáme, že linka bude vytížená, v minulosti už byla,“ uvedl pro Deník.

Další změny připravil kraj, a to především pro Přerovsko i Prostějovsko – zde se dotkly spojení na Kojetín, do Němčic nad Hanou či Tovačova.