Do slavnostního historického průvodu se zapojili účastnicí v dobových kostýmech i členové kralického Hanáckého souboru Klas. Do průvodu obcí, v jehož čele jel historický kočár z muzea v Čechách pod Kosířem, se zapojila i držovická starostka Blanka Kolečkářová, jejíž obrovský černý klobouk zdobily rudé růže. „Histopedál je jedinečnou tradiční přehlídkou starých historických kočárů a vysokých kol, koloběžek, kočárků, trakařů či dvoukoláků v dobových kostýmech," vysvětlila starostka obce.

Průvod měl původně projít obcí o půl šesté. Ti, kteří jej v tuto dobu vyhlíželi, však měli už smůlu. „Protože je zima, tak jsme vyšli zhruba o hodinu dříve," vysvětlila starostka a dodala, že vzhledem ke špatnému počasí je mile překvapená, kolik lidí se přišlo na hody podívat. „V pátek, když jsme stavěli májku a soutěžili o nejlepší buchtu a slivovici, nám počasí ještě vyšlo. Dnes už je to o něco horší, ale přesto je návštěvnost moc hezká," zhodnotila Blanka Kolečkářová.

Historický průvod obcí, který vedl od kaple přes Olomouckou, skončil na místním hřišti, kde pořádali chovatelé tradiční výstavu drobných zvířat. Lidí si mohli prohlédnout slepice, králíky i holuby.