Momentálně jsou zcela neprůjezdné Stařechovice, kde se konečně začalo s pokládkou asfaltu.

Jaké jsou důvody zdlouhavých prací, ale oficiálně nikdo nechce sdělit.

„Já vám k tomu nic neřeknu. Pokud o tom napíšete, budu to řešit nějakou jinou cestou,“ odbyla redaktora Deníku stařechovická starostka Pavlína Menšíková.

Celkové náklady činí téměř padesát milionů korun. Obě zmíněné obce by měly být napojeny na čističku odpadních vod v Kostelci na Hané.

Rozkopat, zasypat, rozkopat…

Místní obyvatelé samozřejmě napojení na kanalizaci vítají, ale už tolik nejsou nadšení ze způsobu, jakým se projekt buduje.

"Je to celé nějaké divné. Nejprve se vše rozkope, pak se to zasype, následně se to znovu vybagruje a odveze…," krčí rameny jeden z obyvatel, jenž nechtěl být veřejně jmenován.

Zkrátka místní, kteří jsou v dennodenním kontaktu s postupem prací jen nevěřícně kroutí hlavami, jakým způsobem se může v dnešní době něco budovat.

"Ti chlapi, kteří kanalizaci dělají za to nemůžou. Oni dělají podle toho co jim kdo nařídí. Problém je úplně jinde," dodává nespokojený občan.

Nepromyšlený postup prací například loni v létě zapříčinil, že se bez porušení dopravních předpisů nedalo do Služína ani Stařechovic dostat. Na všech příjezdových komunikacích byly značky zákazu vjezdu.

Řidiči bloudí

V současnosti už se dá projet Služínem, ale neprůjezdné jsou Stařechovice. Řidiči, ale také linková autobusová doprava projíždí mezi lány kukuřice po družstevní obslužné komunikaci.

„Komplikuje nám to celou sezónu. Je to vlastně hlavní tah od Prostějova. Zájezdy nám tu občas bloudí, dojedou až do Konice a pak se zase vrací zpátky," říká například Václav Obr, provozovatel Muzea kočárů v nedalekých Čechách pod Kosířem.

"Čechy pod Kosířem se staly centrem kulturního dění tady v kraji a bylo by krásné, kdyby podle toho cesty vypadaly. Přece jen ta uzávěra ty řidiče spíše odrazuje," dodal Obr.

Nekonečná stavba by měla být hotová koncem letošního září. Návštěvníci turisticky vyhledávaného zámku a obyvatelé z tohoto cípu regionu, si tak budou muset ještě počkat.