V areálu staré prostějovské nemocnice v Lidické ulici se budou příští rok opět činit stavbaři. Olomoucký kraj tam totiž nejenže bude pokračovat v rekonstrukci cest a inženýrských sítí, ale řemeslníci opraví i jednu z budov, jež nese označení 2A. Ta by měla sloužit pro ubytování partnerských dvojic, z nichž je jeden či oba handicapovaní. Celkem jde o investici za desítky milionů korun, přičemž větší část z této částky uhradí fondy evropské unie, zbytek pak krajská pokladna.

Nabídka vzroste

„Naším záměrem je z bývalé nemocnice vybudovat komplex, který bude nabízet nejrůznější zdravotní a sociální služby. Některá tato zařízení již v areálu fungují a nabídka se co nevidět ještě rozšíří. Těší mě, že se také podaří dokončit opravy těch rozbitých cest, po kterých se dá jezdit jen s obtížemi,“ uvedl prostějovský a nově i krajský radní Pavel Holík.

Zmínil se, že poslední pacienti odešli z bývalé nemocnice v roce 2003. „Budovy byly zpustlé, parkové výsadby zaneřáděné. Zvažovalo se, co dál,“ vzpomínal. Tvrdí, že se mluvilo dokonce i o bourání. „Jsem rád, že se místo toho rozhodlo vybudovat zde v Olomouckém kraji ojedinělé centrum, jehož jednotlivé budovy mohou využívat třeba osiřelé děti, lidé upoutaní na lůžko či ženy s duševními problémy,“ prohlásil.

Vzniká oáza klidu

Areál již podle jeho slov začíná mít svůj půvab. „Je to taková oáza klidu, stín poskytují vzrostlé stromy a přestavěné, živými barvami natřené stavby se nedají s těmi původními vůbec srovnat,“ popsal. Zdůraznil, že prostor je otevřený všem, a tudíž se tam mohou setkávat nejen přátelé a příbuzní, ale na procházku tam může zavítat i kdokoli z Prostějovanů či návštěvníků města.

Práce v tomto areálu přišly dosud na asi čtvrt miliardy korun a zdaleka nejsou u konce. „Stálo to a bude ještě stát hodně peněz, ale výsledek stojí za to,“ zhodnotil radní Holík.

Jak se v areálu líbí třeba Květoslavě Přikrylové, sociální pracovnici tamního Centra sociálních služeb? „Je nám zde dobře, šli jsme totiž na lepší,“ usmála se a vysvětlila, že se do opravené budovy staré nemocnice přestěhovali ze zchátralých církevních prostor ve Svatoplukově ulici v Prostějově.

Těší se, až bude rekonstrukce areálu dokončena. Věří, že stavební ruch v blízkém okolí jejich centra utichne již příští rok na jaře.