Narodila se v Prostějově, kde prožila téměř celý svůj život.

„Bydleli jsme v krásném třípokojovém bytě, ze kterého jsme se dívali na Rudé náměstí," říká jubilantka, která po škole pracovala v obchodě svého manžela.

„Manžel měl obchod s uměleckými obrazy, ale sám nekreslil. Měli jsme tam díla opravdu velmi dobrých malířů, a to nejenom z regionu, ale z celé republiky. Manžel jezdil do Prahy, kde domlouval obchody. Některé z umělců jsem znala osobně," vzpomíná Stanislava Páleníková a dodává, že právě na toto životní období vzpomíná ze všeho nejraději.

Pak však přišel rok 1952, který nebyl pro rodinu Páleníkovou zrovna šťastným. Komunisté jim zabavili obchod a museli se vystěhovat z Prostějova.

„Vzali nám klíče a všechno jsme tam museli nechat. Už nám ho nikdy nevrátili a je pravdou, že pak už jsme o to ani nestáli," vzpomíná Stanislava Páleníková. Rodina se musela přestěhovat na Šubířov.

„Měli jsme štěstí, protože jsme tam měli chatu. Děti jezdily autobusem do školy do Jevíčka a manžel dělal, co se dalo. Po deseti letech jsme se vrátili zpátky do Prostějova, ale už to nebylo jako předtím. Do původního bytu jsme se už nevrátili, protože bychom na to neměli peníze," říká vitální žena, která spolu s manželem vychovala tři děti.

„Narodila se nám Emilka, Slávka a Jitka. Ta už bohužel zemřela, ale zanechala mi tady vnučku," usmívá se několikanásobná babička a prababička.

„Mám tři vnučky, ale vnuky a pravnuky už ani nespočítám," říká jubilantka, která ve svém volném čase ráda čte. „Čtu si časopisy, dříve jsem hodně četla i knížky, ale na to už nemám výdrž. Měla jsme ráda romány a příběhy, naopak nikdy jsem nečetla detektivky," usmívá se Stanislava Páleníková, která žije od roku 2009 v prostě­jovském domově důchodců.

„Žije se mi tady moc dobře. Sestřičky jsou na mě hodné, vlastně všichni se ke mně chovají hezky," říká jubilantka, která od zaměstnanců domova dostala k významným narozeninám kytici a dárkový koš.

A jaký je její recept na dlouhověkost? „Nikdy jsem nepila a nekouřila a celý život jsem střídmě jedla. Pořád jsem vážila kolem padesáti kilogramů, ale teď mám o kilo víc. V domově jsem přibrala, protože mě tady dobře krmí," uzavírá s úsměvem Stanislava Páleníková.