Pro starosty a činovníky místních akčních skupin je to velmi špatná zpráva. Z původně slibovaných peněz totiž bude na rozdělení mezi regiony pouhých pět procent. Zbytek, asi tři sta milionů euro, se vláda rozhodla převést jinam.
„Je to úplně nová informace a rozhodně nijak potěšující. Už teď jsme totiž investovali statisíce do nových strategických plánů. Ty musíme mít, abychom věděli, co obce v mikroregionu vlastně potřebují," popsal situaci starosta Vrbátek Ivo Zatloukal.
Pokud by regiony přípravu zanedbaly, nedosáhly by na dotace. Teď to ovšem vypadá, že jich stejně bude naprosté minimum. Přitom pro venkov byla tato podpora velmi významná.
„Pro mikroregion to znamenalo desítky milionů za poslední léta," podotkl Zatloukal.
Ministerstvo zemědělství tak připravilo venkovu svým způsobem past.
„Roční částka pro místní akční skupiny by mohla činit tři až šest milionů korun. Při takto výrazně omezených prostředcích však vyvstává otázka, zda bude reálné vůbec podpořit místní akční skupiny plošně na celém území republiky. Může tak nastat situace, že se způsobilost pro čerpání v novém programovém období bude řešit opět výběrem a budou podpořeny jen některé skupiny," vysvětlil Zdeněk Miklas. Výběr při rozdílení finančních prostředků přitom ministerstvo ještě před nedávnem rozhodně popíralo.
Podle Sdružení místních smospráv je situace opravdu vážná.
„Domníváme se, že nastal čas a doufáme, že už není pozdě, aby se venkov konečně ozval tak, aby nebyl dále tímto způsobem přehlížen. Aby na něj něco zbylo – pokud nemá být český a moravský venkov jen tou noclehárnou, pro ty, co svůj výkon, um a vědomosti jedou ráno odevzdat do měst, které se potom prezentují tím, že u nich vzniká to tolik potřebné HDP a zaměstnanost – ne na jakémsi venkově," upozornil Miklas.