„Josefa Páče jsme vybrali proto, že je to náš dlouholetý čtenář, který do knihovny chodí několikrát týdně a je na něm vidět, že se mu u nás líbí a že má o knihy skutečný zájem. Stanislav Fojtů zase slyšel vše, co máme u nás v knihovně na zvukových nosičích,“ uvedla kritéria pro výběr Martina Štafová z prostějovské knihovny.

Stanislav Fojtů chodí do hudebního oddělení knihovny od roku 2005. „Nejraději poslouchám cyklus Toulek českou minulostí, který připravilo brněnské studio Českého rozhlasu. Díky knihovně mám šanci slyšet jednotlivé díly seriálu, které mi v rádiu unikly, navíc si je můžu poslechnout hned za sebou a nemusím týden čekat na jejich další pokračování v rozhlase,“ nechal se slyšet Fojtů.

Josef Páč je naopak náruživým čtenářem, který si z knihovny každý týden odnáší kolem patnácti titulů.

„Když si půjčím jednu knihu, nemusí být dobrá, takhle jich naberu více a můžu si vybrat. Navíc půjčuji knížky i pro manželku nebo pro děti,“ sdělil třiašedesátiletý muž, který do knihovny chodí dvakrát týdně.

Vyrůstal na románech Julese Verna a čte téměř vše. „Baví srovnávat jak stejnou historickou událost popsali různí autoři v rozdílných dobách zcela odlišně,“ zmínil se Páč. Miluje také knihy Arnošta Lustiga, které mu zprostředkovaly svět Židů.

„Když jsem je přečetl, viděl jsem uličky prostějovského Špalíčku docela jinýma očima,“ zasnil se Páč.

Udělením titulu přítele knihovny odstartoval čtrnáctý ročník celostátního Týdne knihoven, který nabídne v prostějovské knihovně zajímavé akce a v pátek jej uzavře velký Knižní bazar. ⋌(mls