„Snažíme se svépomocí udržovat trávník, do zázemí stadionu se však vůbec neinvestuje,“ uvedl jeho správce Jiří Kresta.

Od jara roku 2008 na stadionu trénují čtyři ročníky fotbalových přípravek, letos na trávník vyběhnou tak koncem dubna. Nejmladší fotbalisté zde hrají zápasy, v létě tu bývá velký mezinárodní fotbalový turnaj. To vše, aniž by malí hráči měli k dispozici šatny pro převlečení.

„Bez pomoci obětavých rodičů bychom to nezvládli,“ říká Kresta, který se k budoucnosti areálu nechtěl příliš vyjadřovat.

„Nejsem schopen nic ovlivnit, tak to neřeším. Je to otázka obchodních jednání a do těch nevidím,“ poznamenal.

Kdo pozemky vlastní?

Jeho bratr Bořivoj Kresta byl společně s prostějovskými atlety dlouholetým majitelem sportovního areálu. Pozemek, který je stále vedený jako sportovní plocha, od něj před nedávnem odkoupil Marek Pořízka z Prostějova. Developer, který má zastoupení v přibližně desítce různých firem se vznosnými názvy jako Globe Investment CZ, Roco Capital či Guinea Investment.

Chátrající stadion ve Sportovní ulici

Fotbalisté trénují, kde se dá

Bez možnosti trénovat na hřišti ve Sportovní ulici by se fotbalový klub 1. SK Prostějov zastřešující celkem dvanáct mládežnických týmů jen těžko obešel.

Má sice k dispozici dvě hřiště v novém areálu na sídlišti E. Beneše, ale pro své potřeby potřebuje přesně dvojnásobek hracích ploch.

„Začali jsme trénovat na jednom ze dvou hřišť u prostějovského Sportcentra. Město zde začalo budovat šatny, měly by být do konce května hotové,“ zmínil se František Jura, sportovní ředitel 1. SK Prostějov. I tak klubu stále chybí jedno hřiště.

„Bylo nám přislíbeno, že na místě škvárové plochy u Sportcentra vznikne druhé travnaté hřiště. Pokud se to podaří, bude provoz všech mužstev zajištěn,“ nechal se slyšet Jura, který současného stavu stadionu ve Sportovní ulici želí.

Lánský se obrací v hrobě

Stadion má za sebou bohatou historii.

„Na jeho rozvoji se od konce šedesátých let podílel legendární fotbalový hospodář František Lánský. Během jeho působení se vybudovalo u hřiště ubytování i někdejší vyhlášená restaurace. Teď se musí obracet v hrobě,“ říká dlouholetý sportovní fanda Vlastimil Kadlec.

Připomněl, že před druhou světovou válkou se hrál v Prostějově fotbal na špičkové úrovni. K jeho definitivnímu úpadku došlo po roce 2003, kdy se tehdejší S. K. LeRK Prostějov Bořivoje Kresty vzdal druhé fotbalové ligy právě kvůli nevyhovujícího stadionu. (mls)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku
Zdroj: null