Areál s názvem Středisko mládeže kopané by měl sloužit nejen stovkám dětí, ale také nějakému seniorskému oddílu. Celý projekt teď stojí na evropských penězích.

„Věřím, že peníze z evropských fondů získáme a stavět se začne již letos,“ řekl Vladimír Trunda, předseda výkonného výboru prostějovského okresního fotbalového svazu, který je jedním z iniciátorů projektu.

Jak má vypadat nový areál pro fotbalisty? Travnaté hřiště podle Trundových slov v areálu zůstane a vyroste u něj lehká tribuna pro asi pět set diváků. „Škvárové hřiště, které je hned u toho travnatého, už ale nahradí umělá tráva,“ sdělil Trunda. Dodal, že přibudou i nové šatny a sociální zázemí.

Na hřištích však nebudou trénovat a hrát jen děti. „Mládežnický fotbal bez dospělého týmu je nesmysl, protože dorost nemá motivaci jít dál. Proto tam bude hrát i nějaký seniorský tým,“ řekl Trunda.

Chybí seniorský tým

V této souvislosti není bez zajímavosti, že 1. SK Prostějov, fotbalový klub s nejširší mládežnickou základnou v Prostějově, která čítá asi tři sta dětí, je bez seniorů. „Na chod seniorského mužstva nemáme prostředky,“ stýská si již delší dobu předseda klubu Jiří Kocourek. O peníze pro jejich klub chce zastupitele žádat v dubnu.

Podnět postavit u sídliště E. Beneše plnohodnotný fotbalový stánek vzešel od činovníků Okresního fotbalového svazu Prostějov už vloni. „Tamní plocha se k projektu nového areálu pro kopanou přímo nabízela. Je totiž v majetku města, jsou na ní dvě hřiště a blízko je základní škola, v níž by mohly být fotbalové třídy,“ vysvětlil výhody záměru Vladimír Trunda. Podotkl, že jiný podobný prostor vyjma Čechovic město nemá.

Stadion za třicet milionů

Nápad vybudovat fotbalový stánek zastupitelé podpořili.„Jsme rádi, že město dalo peníze na projektovou dokumentaci areálu, která je pro žádost o evropské peníze nezbytná,“ netajil Vladimír Trunda spokojenost s únorovým rozhodnutím zastupitelstva, které poskytlo na dokumentaci téměř sedm set tisíc korun.

Podle vedoucího odboru rozvoje a investic města Prostějova Antonína Zajíčka chce město vybudovat areál co nejefektivněji. „Cenu lze velmi hrubě odhadnout na třicet milionů. Přibližně sedmadvacet milionů bychom chtěli získat z evropských fondů,“ řekl Zajíček s tím, že o přesné částce bude možné mluvit až po výběrovém řízení na realizátora stavby.

Město areál, pokud se jej ovšem podaří z evropských peněz vybudovat, spravovat nechce. „Podle mě jej svěříme do nájmu některému z oddílů,“ konstatoval prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák.