„Rada města projedná na svém úterním zasedání nabídku společnosti CZECH RADAR týkající se odkupu všech jedenácti kompletních instalací měřičů rychlosti," potvrdila Jana Gáborová, mluvčí Magistrátu města Prostějova.

Dodala, že radní se budou v souvislosti s měřením rychlosti zabývat i nedávaným výběrovým řízením na dodavatele nejvýhodnějšího systému zaznamenávání přestupků v dopravě.

„Projednají výsledek této veřejné zakázky, přičemž půjde o vyloučení uchazečů a zrušení zadávacího řízení," konstatovala mluvčí. Vysvětlila, že uchazeči nesplnili zadávací podmínky.

Podmínky zadání řízení na svých webových stránkách napadl Pavel Burša (ODS), člen finančního výboru magistrátu.

„Ať mi nikdo proboha neříká, že jsme my – oděváři v Prostějově, neušili právě zakázku na tělo jedné konkrétní firmě," vyjádřil se Burša.

Popsal, že karty jsou v zakázce nepochybně rozdány tak, aby pověstné eso z rukávu mohl vytáhnout jen ten, kdo splní technický kvalifikační předpoklad, že v posledních třech letech někde u nás na dvou místech provozoval nejméně pět stacionárních radarů.

„Dojdete asi k tomu, že ke splnění tohoto požadavku bude stačit firmě CZECH RADAR doložit takové plnění ve městě Plzeň a paradoxně u nás v Prostějově," konstatoval Burša.

Srovnal, že například v Turnově nebyla soutěž o radarový systém svazována žádnými požadavky na dvě zakázky po pěti radarech v posledních třech letech.

„A vysou­těžená cena je tam dokonce pod polovinou původně soutěžené ceny stanovené dle podmínek obvyklých na trhu," poukázal Burša.

Pavel Burša ocenil transparentnost Turnova ve zveřejňování zakázek na webu města.

„Uvedli kdo a s jakou nabídkou soutěžil, kdo ji hodnotil. Za tímto mechanismem naše město bohužel značně pokulhává či, skoro se mi chce říci, belhá," vyjádřil se Burša.

V Turnově soutěž na provozování sedmi stacionárních radarů vyhrála společnost AŽD Praha. Vyjádření firmy CZECH RADAR se Prostějovskému deníku v pondělí odpoledne zjistit nepodařilo.