"Je tady krásný klid. Tím, že nejsme úplně na hlavním dopravním tahu, tak je tu bezpečno. Nemusíme se tak bát o rodiny a děti," říká starostka Jana Přecechtělová a pokračuje: "Moje děti zde mohou zažívat to, co já jsem zažívala před čtyřiceti lety. V Němčicích jsme mohli běhat kde jsme chtěli a pro nás děti, to byl ráj. Podobně to vnímám teď v Srbcích."

Občanská vybavenost je skrovná. Srbce jsou známé hlavně díky svému víceúčelovému hřišti a také nedaleké rozhledně.

"Nemáme zde obchod ani školu. Máme krásné víceúčelové hřiště, které je hojně využívané. Jezdí k nám trénovat fotbalová mládež z blízkého okolí, jsme rádi, že jsme ho vybudovali," komentuje starostka.

Děti dojíždějí do sousedních obcí

"Školáci jezdí do Němčic nad Hanou, předškoláci mají mateřskou školu v Dřínově, tedy v jiném kraji. Celkově máme patnáct dětí ve věku do patnácti let," informuje Jana Přecechtělová a tím, že věkový průměr v obci činí čtyřicet let.

"Skladba obyvatel je rozdílná. Po dlouhé době máme mladý dorost, což je velká naděje pro další život obce," doplňuje první žena obce.

Na lidi nejsou peníze

V obci chybí pracovníci, nejsou na ně peníze.

"S ohledem na náš rozpočet, si nemůžeme žádného zaměstnance na plný úvazek dovolit. Využíváme pouze pracovníky na veřejně prospěšné práce. Bohužel se nám v posledních letech nedaří sehnat na tyto práce žádného muže," líčí starostka s tím, že se z výše zvýšených důvodů nedá plánovat údržba veřejných prostranství na území obce.

"Pokud nemáte stabilního zaměstnance, výrazně to ztěžuje celé fungování obce. Je únavné a stresující neustále dokola zaškolovat nové lidi a všechno jim vysvětlovat, hlídat je, jestli to dělají správně," krčí bezradně rameny Jana Přecechtělová.