Organizátoři prostějovské přehlídky zájmových sdružení poskytli dětem příležitost k tomu, aby si vyzkoušeli tento druh zábavy a současně se pokusili upozornit na rozrůstajícíc se skupinu mladých sprejerů.

„Improvizovanou sprejerskou zeď jsme na Velodromu postavili v rámci evropské kampaně Grafity. Šlo nám o to, aby si mladí, které sprejování svádí, legálně vyzkoušeli, o co jde. Aby je to pak nelákalo pokoutně malovat na cizí majetek,“ řekla Tereza Zajíčková ze Sportcentra Prostějov. Podle ní stálá legální zeď v Prostějově chybí. „Myslím, že kdyby se sprejeři měli kde realizovat, přineslo by to svůj efekt. Samozřejmě ti, kdo to dělají kvůli adrenalinu, budou po domech malovat dál. Určitě by jich ale nebylo tolik,“ domnívá se Zajíčková, která s mladými pracuje řadu let.

Představitelé města ale nechtějí o legální zdi ani slyšet. „Osobně si myslím, že by to ničemu neprospělo, právě naopak. Ve skutečnosti by sprejerů přibylo,“ vyjádřil se k problematice starosta Prostějova Jan Tesař.

Naposledy si sprejeři vyhlédli za oběť Národní dům. Grafity v podobě vulgárních piktogramů „zdobí“ teď jeho zadní stranu. „Pachatel se v podobných případech velice obtížně hledá. Pokud ho nechytíme při činu, je odhalení nepravděpodobné,“ přiznala prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková.